VIDEO Ilie Bolojan „dă de pământ” cu CCR, după amânarea pe pensiile magistraților: „Aceste amânări sunt nesănătoase din toate punctele de vedere”

Autor: Mihai Cistelican

Publicat: 13-02-2026 14:20

Article thumbnail

Sursă foto: Inquam Photos/ Octav Ganea

Premierul Ilie Bolojan critică amânarea decisă de CCR pe tema pensiilor magistraților.

Ce acuză premierul

„În primul rând e foarte probabil să aibă ca efect constatarea de către Comisia Europeană că n-am îndeplinit angajamentul. Pierdem aproximativ 230 de mil. euro. Orice fel de amânare generează o frustrare socială suplimentară. Orice om rațional e total nemulțumit.

Aceste amânări sunt nesănătoase din toate punctele de vedere, nu doar la CCR, ci e vorba de o anumită echitate la care românii se așteaptă.

Dacă s-ar fi întâmplat ca românii să vadă că sunt toți sunt parte la efort și lucrurile se îndreaptă, într-un fel accepți să plăteși poate un impozit în plus.

Ceea ce am propus e corect și cinstit.

Dacă se limitează la maxim 70% din uiltimul salariu înseamnă că pensia ar fi, față de pensia medie de 600 de euro, ar fi mult mai mare”, a spus Ilie Bolojan, la Europa FM.

Context

Judecătorii Curții Constituționale a României (CCR) au amânat miercuri pentru 18 februarie decizia pe pensiile de serviciu ale magistraților. Este a cincea amânare a CCR în acest controversat dosar.

Judecătorii CCR au decis să amâne a 5-a oară o decizie pe pensiile magistraților.

Noul termen stabilit pentru ședință este de 18 februarie 2026.

Judecătorii au decis să studieze solicitarea ÎCCJ de sesizare a CJUE pe statutul magistraților din România.

Judecătorii constituționali, reuniți a 5-a oară să ia o decizie pe reforma pensiilor speciale ale magistraților, pe care insistă premierul Ilie Bolojan, erau așteptați să ia o decizie în acest controversat dosar.

Gheorghe Stan – unul dintre judecătorii care erau în concediu legal pentru 8 zile, a venit la ședința CCR. Potrivit legii, toți judecătorii care au participat la dezbaterile pe un dosar trebuie să fie prezenți și la deliberări.

Regulamentul Curții prevede și această situație: „În cazul în care nu sunt prezenți toți judecătorii care au participat la dezbateri sau în situația în care sunt îndeplinite condițiile prevăzute la art.58 alin.(3) din Legea nr.47/1992, republicată, pronunțarea asupra cauzei va fi amânată pentru o dată ulterioară. Amânarea va fi consemnată într-o încheiere redactată de magistratul-asistent, cu indicarea motivului care a determinat această măsură”.

Marți, Curtea Supremă de Justiție a cerut CCR să sesizeze CJUE cu privire la statutul magistraților.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri