Președintele Nicușor Dan a spus, miercuri, după prezentareas Strategiei Naționale de Apărare în parlament, că nu se va renunța la tăierile din sistemul bugetar.
"E vorba de o balanță de buget, o să avem lunile viitoare în lunile viitoare. Poți să reduci cheltuieli. Deci modul în care Coaliția va reuși să stabilizeze bugetul va ține cont de asta", a spus președintele despre reducerea inflației în 2026.
"E o discuție care abia a început (n.r. cu privire la tăierea de 10% din sistemul bugetar).
De câte ori e vorba să iei din beneficii, discuția e complicată. Strânsul curelei poate să însemne și reduceri de investiții.
Pe de altă parte, eu sunt convins că vom ajunge la reduceri de cheltuieli în serviciul public. sunt sddiscuții nuanțate, trebuie să te uiți cu o oarecare atenție la zona de armată", a spus președintele Nicușor Dan.






























Comentează