VIDEO Rusia a început să ducă pe front tancuri care se aflau la 'fiare vechi'. Nu au fost întreținute de zeci de ani

Autor: Andrei Ștefan

Publicat: 28-06-2025 19:16

Actualizat: 28-06-2025 22:16

Armata rusă este nevoită să repună în folosire tancuri de tip T-62, dintre care câteva zeci au fost distruse potrivit unor site-uri specializate, anunţă Direcţia ucraineană principală de informaţii militare (GUR), relatează AFP.

Din cauza unor pierderi masive de armament şi material militar suferite în Războiul din Ucraina, Rusia recurge la stocuri de vehicule de luptă vechi.

O moderinzare a acestor tancuri are loc în principal la Fabrica de Reparaţii de Blindate nr. 103, în satul Atamanovka, în kraiul Transbaikal.

Un lot de 21 de tancuri de tip T-62 a fost transferat din Districtul Militar de Est către partea europeană a Rusiei, potrivit spionajului militar ucrainean.

În lipsa unor tancuri moderne, ca de exemplu T-90M şi T-72B3M, folosirea T-62 este avută în vedere ca o soluţie de tranziţie.

Aceste tancuri au fost depozitate în aer liber timp de zeci de ani, fără să fie întreţinute, şi urmează să fie folosite ca posturi fixe de tir în consolidarea unor poziţii defensive.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri