Si Stejarii plang! Bravo baieti... ROMANIA 17 - 15 Canada la Pauza ROMANIA 0 - 8 CANADA , dar a iesit curcubeul

content-image

ROMANIA A REUSIT CEA MAI SPECTACULOASA INTOARCERE DE REZULTAT DIN ISTORIA CUPEI MONDIALE

#‎Stejarii‬ au reusit in fata Rugby Canada cea mai mare revenire din istoria Cupei Mondiale ‪#‎RugbyRomania‬ ‪#‎RWC2015‬

Desi a condus cu 15-0, Rugby Canada a trebuit sa se recunoasca invinsa, doua eseuri marcate de Macovei si o penalitate a lui Vlaicu pe final, aducand victoria pentru Stejari

Dupa doua infrangeri si fiind condusi cu 15-0 in minutul 43 al partidei cu Canada, Stejarii au obtinut la finalul disputei cu nord-americanii o victorie prin care au intrat in istoria Cupei Mondiale.

Bucuria primei victorii la Cupa Mondiala din Anglia si a primului succes in fata Rugby Canada la aceasta competitie, unde cele doua echipe s-au intalnit de trei ori

Canada nu a impresionat, insa a gresit mai putin in prima parte si astfel trupa neozeelandezului Kieran Crowley s-a desprins la un ecart de opt puncte, iar imediat dupa pauza acest deficit pentru noi a crescut la 15 lungimi, Stejarii reusind apoi in 30 de minute sa intoarca soarta partidei.

Citeste aici..VIDEO: Imaginea surprinsa pe Wembley cu Stejarul Florin Surugiu la ROMANIA - IRLANDA 27.09.2014

Pana la acest joc dintre Romania si Canada, Franta detinea recordul in privinta refacerii unui ecart de 14 puncte in semifinala de poveste din 1999, cand cocosii galici au fost condusi de All Blacks cu 24-10 pentru a reveni apoi iar cele 28 de puncte marcate de Christophe Lamaison sa-i duca in finala.

Citeste aici..Romania 10 - 44 Irlanda a spulberat recordul peste 89267 spectatori la Mondialul de Rugby pe Wembley

Stejarii au batut recordul Frantei, cele 15 puncte recuperate fiind aduse gratie celor doua eseuri ale lui Mihai Macovei, primul capitan care dupa Hari Dumitras in 1991, reuseste sa-si treca numele pe lista marcatorilor de finalizari in terenul de tinta advers.

Vezi mai multe poze aici POZE ROMANIA vs CANADA

Grupa D

23.09.2015 - Franta Vs Romania (Londra)

27.09.2015 - Irlanda Vs Romania (Londra)

06.10.2015 - Canada Vs Romania (Leicester)

11.10.2015 - Italia Vs Romania (Exeter)

Acum pentru Romania urmeaza poate cea mai dificila partida de la Cupa Mondiala, avand in vedere faptul ca pe 11 octombrie vom lupta decisiv cu Italia pentru o calificare directa la urmatoarea editie din 2019, fapt care ar reprezenta o noua premiera. scrie frr.ro

Pentru a fi la curent cu mai multe follow me Twitter @Mirel Urmareste-ma pe Facebook Mirel