Imediat după ce a primit votul de încredere în Parlament, premierul Sorin Grindenu a susținut un discurs în fața plenului reunit al Senatului și Camerei Deputaților în
„Astăzi, după acest vot, guvernul este guvernul României. Indiferent de apartenența la un guvern sau altul. Asta e democrația pe care înțeleg să o respect. Votul primit înseamnă responsablitate care apasă pe umerii guvernului. Această repsonsabilitate trebuie să ne coordoneze în activitatea. I-am îndemnat pe colegii mei la modestie și respect față de români”, a declarat Grindeanu.
Întrebat ce părere are despre acuzațiile de populist formulate de opoziție, premierul a răspuns: „Noi avem un scandențar pe care îl vom urmări. Așa cum s-a urmărit scandențarul pentru aderarea la UE. Vom urmări scandențarul pe fiecare minister în parte. Îmi doresc să puteam face tot ceea ce aminteam în discurs.”
De asemenea, Grindeanu a fost întebat de jurnaliști dacă mai rămâne premier în cazul în care Curtea Constituțională va decide că legea 90, cea care nu-i permite lui Liviu Dragnea să fie prim-ministru, este neconstituțională, premierul a spus că ”programul de guvernare este făcut pentru perioada 2017-2020”.
Comentează