Viitoarea conferinţă interguvernamentală UE-Serbia va avea loc pe 27 februarie la Bruxelles, potrivit preşedinţiei malteze a Uniunii Europene, transmite luni agenţia Tanjug. Serbia se aşteaptă să deschidă, şi de asemenea să închidă temporar, Capitolul 26, referitor la educaţie şi cultură, pentru care cele 28 de state membre ale UE au dat deja ''undă verde''.
Surse diplomatice din Bruxelles au reiterat luni că deschiderea de noi capitole în negocierile de aderare a Serbiei este de asemenea condiţionată de înregistrarea de progrese în normalizarea relaţiilor dintre Belgrad şi Pristina. Potrivit unor surse ale Tanjug, Consiliul UE a indicat că statele membre sunt deja la curent cu un raport al Serviciului European de Acţiune Externă privind progresele obţinute în dialogul dintre Belgrad şi Pristina, conform Agerpres.
Reprezentanţi ai statelor membre ale UE se vor întâlni la Bruxelles marţi şi miercuri pentru a stabili dacă există un consens privind deschiderea şi a altor capitole pe care Serbia le-a pregătit, precizează Tanjug.
Comentează