Viitorul a umilit Dinamo chiar îm Ştefan cel Mare: 4-0 pentru echipa lui Hagi într-un meci marcat de incidente

Inquam Photos / Daniel Stoenciu
Hagi Viitorul Constanta

Formaţia FC Viitorul a învins, luni, în deplasare, cu scorul de 4-0 (2-0), echipa Dinamo, în etapa a XVI-a a Ligii I. Meciul a fost marcat de incidente, după ce fanii de la peluze au rupt gardurile şi s-au îndreptat spre tribuna oficială, jandarmii intervenind cu gaze lacrimogene.

Golurile au fost marcate de Chiţu '7, Ţucudean '22, Eric '52 şi Vână '80.

0-1: Chiţu primeşte o minge de Ţucudean, trece de Nedelcearu şi înscrie din 7 metri

0-2:De Nooijer centrează la Ţucudean, care înscrie în stânga portarului

0-3: Eric înscrie din 10 metri din centrarea lui Chiţu

0-4: Vână a stabilit scorul final după ce Penedo a respins şutul lui De Nooijer

Dinamo: Penedo - Romera, Nedelcearu, Dudea (Nica '46), S. Filip - Nascimento (Şerban '58), Anton - Hanca (Bokila '46), Costache, Salomao - Nemec. Antrenor: Vasile Miriuţă

FC Viitorul: Râmniceanu - D. Lopez (Horj '75), Ţîru, Hodorogea, De Nooijer - Cicâldău, Mladen, Cr. Ganea (Măţan '81) - Chiţu, Ţucudean, Eric (Vână '75). Antrenor: Gheorghe Hagi

Cartonaşe galbene: Filip '69, Salomao '72, Anton '76, Nica '90 / De Nooijer '17

Meciul a fost arbitrat de Marius Avram, ajutat Mihai Grigoriu şi Mircea Orbuleţ. Rezervă a fost Iulian Dima, iar observatori Nicolae Grigorescu şi Viorel Anghelinei. În minutul 66, Costache a ieşit accidentat, iar Dinamo a evoluat în 10.

În minutul 62 al meciului Dinamo - FC Viitorul, fanii dinamovişti de la peluză au rupt gardurile şi s-au îndreptate spre tribuna oficială, jandarmii fiind nevoiţi să intervină cu gaze lacrimogene. Suporterii au vrut să meargă spre tribuna oficială pentru a le cere socoteală conducătorilor dinamovişti, însă jandarmii au revenit cu gaze lacrimonege, ceilalţi spectatori aflaţi în zona tribunei I fiind evacuaţi.

Fanii dinamovişti au afişat şi două bannere la comemorarea a doi ani de la tragedia de la Colectiv: "Pentru ei ne smulgem părul, o întrebare, când vom afla adevărul?" şi "Se spune că timpul le rezolvă pe toate, dar şi pe el l-aţi corupt. Doi ani, 65 de nevinovaţi, vă sună oare cunoscut.?" La meci au asistat 1770 de spectatori, conform news.ro.