Viitorul lui Hagi a bătut pe CFR la Cluj Napoca și a urcat pe locul 2 / VIDEO

ianis hagi

Viitorul a cîștigat meciul cu CFR Cluj, 2-1, și a urcat pe locul doi în Liga 1. Cea mai controversată fază a fost în debutul meciului, cînd Velayos a căzut în careu, iar Hațegan a dictat penalty. După ce s-a consultat cu asistentul, acesta a revenit asupra deciziei și i-a dat cartonaș galben lui Velayos, pentru simulare.

Viitorul a început foarte bine a doua repriză. În minutul 55, Chițu a marcat cu un șut de la 12 metri, profitînd de o ezitare a portarului Mincă.

CFR a egalat repede, în minutul 63, prin Cristian Lopez, care a marcat cu o lovitură de cap din șapte metri, după un corner. Golul victoriei a fost marcat de Benzar, trei minute mai tîrziu. Mijlocașul Viitorului a șutat în diagonală, de la 12 metri, la colțul scurt și a marcat după o gafă a lui Mincă.

După această victorie, Viitorul acumulează 26 de puncte și urcă pe locul doi, la egalitate cu Steaua și Pandurii. CFR Cluj rămîne pe locul nouă, cu 14 puncte.