Premierul ungar Viktor Orban a declarat joi dimineaţă că se află în contact cu ministrul de interne Sandor Pinter după ce mai multe şcoli din ţară au primit ameninţări cu bombă, relatează MTI, conform AGERPRES.
"Vom întări securitatea şcolilor vizate şi vom investiga ameninţările cu bombă", a spus Orban pe Facebook.
Portalul de ştiri Index a anunţat că cel puţin 20 de şcoli au fost evacuate joi dimineaţa la Budapesta şi la periferia capitalei din cauza unor ameninţări cu bombă.
Guvernul "este capabil să asigure securitatea în şcoli", a declarat joi Gergely Gulyas, şeful de cabinet al premierului Oban, în cadrul unei conferinţe de presă, adăugând că o anchetă a fost lansată cu privire la mai multe ameninţări cu bombă primite de şcoli în cursul dimineţii.
Gulyas a spus că Orban s-a aflat în contact cu ministrul de interne şi cu ministrul însărcinat cu serviciile de informaţii după ce e-mailuri de ameninţare au fost primite de mai multe şcoli joi dimineaţa. E-mailurile par să aibă acelaşi expeditor şi conţin acelaşi text, a mai spus el.
Potrivit lui Gulyas, cursurile nu au fost suspendate la nivel central, deşi directorii de şcoli au dreptul să decidă în acest sens.
Oficiali ai serviciilor de informaţii ungare i-au contactat pe omologii lor slovaci, în condiţiile în care şcoli din Slovacia au primit ameninţări similare anul trecut, a mai spus el.
Purtătorul de cuvânt al guvernului, Eszter Vitalios, a declarat că ameninţări cu bombă au fost trimise până acum la 121 de instituţii.
Viktor Orban anunţă creşterea securităţii după ce mai multe şcoli au primit ameninţări cu bombă
Explorează subiectul
Articole Similare

28
Polonia se gândește la o cooperare mai strânsă cu Germania privind sistemele terestre de apărare împotriva dronelor
28

1.340
Diplomație în ritm alert: Neliniștea provocată de planul de pace al lui Trump îi determină pe liderii europeni să intensifice discuțiile
1.340

2.873
Raportul serviciilor secrete a ajuns pe biroul lui Zelenski: decizia luată de președintele Ucrainei
2.873

1.985
Europa demarează un plan de mare amploare: Se schimbă total jocul energetic
1.985

95
VIDEO Cea mai faimoasă trecere de pietoni din lume a devenit o atracție turistică. Mii de oameni traversează intersecția în câteva minute
95

75
Administrația Trump vrea să introducă măsuri draconice pentru intrarea în SUA: istoricul pe reţele de socializare din ultimii cinci ani, adresele de e-mail folosite în ultimii zece ani şi alte date
75

84
VIDEO Robotul lui Elon Musk stârnește controverse după evenimentul Tesla – gestul neașteptat al lui Optimus
84

3.383
Doliu în lumea literaturii internaționale - A murit una dintre cele mai îndrăgite autoare de romane bestseller
3.383

62
Israelul își consolidează coloniile din Cisiordania - Guvernul de la Ierusalim a aprobat definitiv 764 de locuințe în trei așezări
62

149
SBU a reținut o navă din „flota din umbră” a Rusiei
149

167
Autorităţile din Crimeea admit o posibilă vizită a lui Donald Trump în peninsulă
167

131
Culisele jafului de la Luvru: Hoţii ar fi putut fi arestaţi „în 30 de secunde”
131

124
ISW: „Rusia a cucerit mai puţin de 1% din teritoriul Ucrainei în întreg anul 2025!”
124




















Comentează