Vulcanul Popocatepetl a erupt duminică, generând un nor de fum şi abur cu o înălţime de doi kilometri, potrivit autorităţilor, informează Xinhua, conform agerpres.ro.
Erupţia, înregistrată la 09:04 ora locală (14:04 GMT), a fost cea de-a patra în decurs de 24 de ore, potrivit Centrului Naţional pentru Prevenirea Dezastrelor din Mexic (Cenapred).
''În ultimele 24 de ore, sistemul de monitorizare a vulcanului Popocatepetl a înregistrat 88 de emisii de intensitate scăzută şi patru explozii, dintre care două s-au produs sâmbătă, la 12:52 p.m. (17:52 GMT) şi la 08:50 p.m. (01:50 GMT duminică) şi duminică, prima la 06:22 a.m.(11:22 GMT) şi aceasta de acum'', potrivit Cenapred.
Agenţia a detectat, de asemenea, ''o emisie moderată de gaze şi abur în partea nordestică'' a vulcanului, situat la 70 de kilometri de capitala Mexicului, unde locuiesc peste 20 de milioane de persoane.
Vulcanul este activ din 21 decembrie 1994, iar ''o alertă galbenă de gradul doi'' se menţine de atunci în vigoare, ceea ce înseamnă că oamenii trebuie să nu se apropie la mai puţin de 12 kilometri de crater.
După puternicul cutremur de 7,1 care a lovit zona centrală a Mexicului pe 19 septembrie, vulcanul a înregistrat două erupţii de abur şi gaz în următoarele patru zile.
Cu toate acestea, autorităţile nu au observat o creştere semnificativă a activităţii vulcanului care poate fi pusă în legătură cu cutremurul.
Vulcanul Popocatepetl a erupt duminică, a patra oară în decurs de 24 de ore
Explorează subiectul
București
9°C
Articole Similare

212
Investigator olandez, după ce coiful dacic a fost găsit: Cred că s-a făcut o înțelegere cu suspecții / Fost director al Muzeului Național de Istorie: Furtul s-a făcut la comandă
212

35
Ministrul britanic de externe evocă "necesitatea urgentă" de a redeschide Strâmtoarea Ormuz
35

954
Macron îl atacă pe Trump: Încrederea în NATO este pusă în pericol de mesajele președintelui SUA
954

30
Guvernul austriac a refuzat toate cererile Statelor Unite de survolare militară, de la începutul războiului din Orientul Mijlociu
30

60
Ca-n basmele cu sacrificiul pentru căpcăun, deși e realitate pură! Un guvernator rus obligă companiile să dea câte doi angajați pentru înrolarea în războiul din Ucraina
60

52
Putin lansează un „avertisment” public Armeniei privind o aliniere mai strânsă la UE
52

42
Decizie istorică la Chișinău: Republica Moldova a votat ieșirea din CSI
42

32
Unde sunt cei mai politicoși oameni din lume: Europa domină topul global al bunelor maniere
32

23
VIDEO Premieră la Eurovision! Concursul se extinde pe un nou continent și lansează o nouă ediție în 2026
23

27
Raport ONU: Conflictele din Orientul Mijlociu riscă să aducă încă 5 milioane de oameni în insecuritate alimentară
27

26
Rusia urmează să trimită un al doilea petrolier în Cuba
26

3.070
Ministrul român de Externe anunță prima expoziție cu tezaurul furat: „Informațiile sunt încurajatoare!”
3.070

4.189
ALERTĂ, ca pe vremea lui Ceaușescu: „Raționalizarea energiei ar putea avea loc în curând”, avertizează șeful Agenției Internaționale pentru Energie
4.189















Comentează