Wolverhampton şi FC Basel s-au calificat în sferturile de finală ale Ligii Europa

Formaţiile Wolverhampton şi FC Basel s-au calificat, joi seară, în sferturile de finală ale Ligii Europa, trecând în optimi de Olympiacos Pireu, respectiv Eintracht Frankfurt, potrivit news.ro.

FC Basel s-a impus cu scorul de 1-0, pe teren propriu, în returul optimilor cu Eintracht, după ce în tur a câştigat cu 3-0. A marcat Frei, în minutul 87.

Acelaşi scor, 1-0, s-a înregistrat şi în partida Wolverhampton – Olympiacos. A înscris Jimenez, în minutul 8, din penalti. În tur, scorul a fost 1-1.

Citește și: Dialog cu scântei între Marius Tucă și Raed Arafat: ‘De ce să nu-l cunoști, când le știi pe toate?’, ‘Nu ești omul implicat direct, ca și profesionist’

Joi s-au calificat în sferturile Ligii Europa şi FC Sevilla (scor 2-0 cu AS Roma) şi Bayer Leverkusen (1-0 în returul cu Glasgow Rangers; în tur a fost 3-1).

Miercuri au obţinut calificarea Manchester United, Internazionale Milano, Şahtior Doneţk şi FC Copenhaga.

Turneul Final 8 va avea loc în Germania.

În sferturi, programate luni şi marţi, Şahtior Doneţk va evolua cu Basel, United cu FC Copenhaga, Inter cu Leverkusen şi Sevilla cu Wolverhampton.