Zi FABULOASĂ pentru Irina Begu: a obținut două victorii - una la dublu, iar alta la simplu

Inquam Photos / George Calin
Irina Begu Fed Cup

Perechea Irina Begu/Galina Voskoboeva (România/Kazahstan), cap de serie numărul 2, s-a calificat, joi, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de la Budapesta, cu premii totale de 250.000 de dolari, informează News.ro

Begu şi Voskoboeva au învins în sferturile de finală echipa Danka Kovinic/Erin Routliffe (Muntenegru/Noua Zeelandă), scor 6-4, 7-5.

În faza următoare, românca şi colega sa vor întâlni perechea Fanny Stollar/Heather Watson (Ungaria/Marea Britanie), cap de serie numărul 3.

Premiul pentru participarea în semifinale este de 3.435 de dolari şi 110 puncte.

Begu a jucat joi şi la simplu. Românca, locul 72 WTA, s-a calificat în sferturile de finală trecând în turul doi pe sportiva din Rusia Evghenia Rodina, locul 71 WTA, scor 6-2, 6-3, într-o oră şi 17 minute. În sferturile de finală, românca o va întâlni pe câştigătoarea meciului Marketa Vondrousova (Cehia, 81 WTA) – Anna Blinkova (Rusia, 105 WTA).

Premiul pentru participarea în runda a treia la simplu este de 6.175 de dolari şi 60 de puncte.