Ziga Sesko şi Ksenia Efremova au câştigat probele de juniori de la Australian Open

Autor: Anca Flondor

Publicat: 01-02-2026 12:26

Article thumbnail

Sursă foto: Australian Open

Slovenul Ziga Sesko şi Ksenia Efremova din Franţa au câştigat probele de simplu juniori de la Australian Open, primul grand slam al anului.

Ziga Sesko a devenit primul sloven care a câştigat un titlu de Grand Slam la simplu juniori, învingându-l pe americanul Keaton Hance cu 4-6, 6-3, 6-4 la Australian Open 2026.

Jucătorul în vârstă de 17 ani s-a născut la Hrastnik, un orăşel din centrul Sloveniei, cu aproape 10,000 de locuitori.

El a început să joace tenis la un club local, alături de tatăl său, care era jucător de tenis de masă.

La fete, Ksenia Efremova, în vârstă de 16 ani, a învins-o pe Ekaterina Tupiţina, din Rusia, scor 6-3, 7-5, în condiţii de vreme rece, la Rod Laver Arena.

Astfel, ea şi-a înscris numele în istorie, devenind prima campioană franceză la juniori la AO din 1999, când Virginie Razzano a câştigat titlul aici.

Fiica fostei jucătoare profesioniste de tenis Julia Efremova şi a fostului jucător amator Alexey Efremov, ea a fost în centrul atenţiei încă de la o vârstă fragedă.

Antrenându-se la celebra Academie Mouratoglou din 2019, Efremova a concurat în categoria de vârstă de 14 ani la vârsta de 11 ani, câştigând în 2022 Cupa Tim Essonne, unul dintre cele mai prestigioase trofee din circuitul sub 14 ani.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri