Blocarea spaţiului aerian al România depinde de o decizie pe care o va lua vineri Tribunalul Bucureşti. Instanţa a amânat pentru mâine judecarea cererii formulate de Regia Autonomă Administraţia Română a Serviciilor de Trafic Aerian - ROMATSA de constatare a nelegalităţii grevei angajaţilor.
Amânarea a fost cerută de avocaţii fostei conduceri a ROMATSA pentru studierea actelor de la dosar şi pregătirea apărării, potrivit Agerpres.
Potrivit portalului instanţei de judecată, acţiunea de constatarea nelegalităţii grevei a fost înregistrată în 25 august de către ROMATSA împotriva Sindicatul Serviciilor de Trafic Aerian din România (ATSR) la Secţia a-VIII-a Conflicte de Muncă şi Asigurări Sociale.
Sindicaliştii de la ROMATSA au anunţat luni că vor declanşa grevă generală pe 1 septembrie dacă autorităţile nu vor rezolva până atunci problemele cu care se confruntă salariaţii.
Pe 19 august, Ion Aurel Stanciu, atunci director general al ROMATSA, ulterior numit secretar de stat în Ministerul Transporturilor, aprecia că protestele sindicaliştilor şi ameninţările privind declanşarea grevei generale nu sunt întemeiate, în condiţiile în care 12 dintre cele 14 revendicări au fost soluţionate, iar conducerea regiei este în continuare deschisă negocierilor.
Pe 15 iulie 2015, controlorii de trafic au intrat în grevă de avertisment timp de două ore, aceasta afectând 17 zboruri.
Ziua decisivă pentru traficul aerian: Romatsa şi sindicaliştii, în instanţă
Explorează subiectul
Articole Similare

337
VIDEO Alertă în București: au spart peretele depozitului ca în filme, dar au fugit lăsând prada în urmă
337

16
Șofer beat, urmărit în Pitești: a lovit mașini parcate și autospeciala poliției
16

31
Majestatea Sa Margareta: Seniorii au un rol esenţial în familie şi comunitate
31

14
Şeful Salvamont Sibiu: Recomandări pentru turiştii care merg pe munte după prima ninsoare
14

2.282
Cum a ajuns `regele ciobanilor` să fenteze UE după condamnarea definitivă pentru evaziune - Și-a interpus părinții bătrîni și fiica în mecanismul infracțional
2.282

95
Premieră la Politehnica București: noul conducător de doctorat marchează istoria universității
95

1.839
Apar noi sfinți și sărbători în calendarul ortodox: decizia luată de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române
1.839

105
Accident rutier pe DN 1, în Otopeni: un pieton rănit
105

45
Cătălin Predoiu: Violenţa domestică nu poate fi eradicată doar prin instituţiile de forţă, e nevoie de multă prevenţie
45

56
Sorin Grindeanu: România spune STOP violenței domestice
56

3.758
Începe greul pentru `regele ciobanilor` - EPPO l-a dat pe mâna judecătorilor pentru fraudare de fonduri europene de peste 2 milioane de euro
3.758

235
Șefa Parchetului European a descins la un mare fermier din România și la o instituție cheie: milioane de euro în joc prin fraudă
235

82
Băuți în timpul programului. Doi angajați CFR testati pozitiv la alcool în timpul unor controale
82
Comentează