A rescris istoria: Cristiano Ronaldo a devenit primul jucător cu 100 de goluri marcate pentru un singur club în Liga Campionilor

Cristiano Ronaldo Real Madrid

Portughezul Cristiano Ronaldo, atacantul echipei Real Madrid, a devenit primul jucător din istorie care atinge bariera de 100 de goluri marcate pentru un singur club în Liga Campionilor la fotbal, graţie "dublei" pe care a reuşit-o miercuri seara în partida cu Paris Saint-Germain (3-1), din cadrul primei manşe a optimilor de finală.

Ronaldo a marcat cel de-al 100-lea său gol în Champions League în ultimul minut al primei reprize a meciului de pe Santiago Bernabeu, când a transformat o lovitură de la 11 m, iar apoi l-a reuşit şi pe cel de-al 101-lea, în repriza secundă (min. 83).

În total, Ronaldo a marcat 116 goluri în cea mai importantă competiţie continentală intercluburi, un record fotbal fotbalul european, 15 dintre ele fiind reuşite în tricoul lui Manchester United. El este urmat în clasamentul all time de argentinianul Lionel Messi, autorul a 97 de goluri în Liga Campionilor, toate pentru FC Barcelona, anunță Agerpres.

Clasamentul golgheterilor Ligii Campionilor ediţia 2017-2018:

11 goluri: Cristiano Ronaldo (Real Madrid)

7 goluri: Kane (Tottenham), Roberto Firmino (Liverpool)

6 goluri: Ben Yedder (FC Sevilla), Cavani (Paris Saint-Germain), Mane (Liverpool), Neymar (PSG), Salah (Liverpool)

5 goluri: Aboubakar (FC Porto), Coutinho (Liverpool)

...

Clasamentul all-time al marcatorilor din Liga Campionilor (începând cu sezonul 1992-1993, fără tururile preliminare):