AC Milan este noul lider în Serie A. Rezultate din etapa a 8-a

thewest.com.au
ac milan

AC Milan este noul lider în Serie A după ce a învins sâmbătă cu 1-0 în deplasare pe Genoa, echipă la care Radu Drăguşin a fost integralist, într-un meci marcat de eliminarea lui Mike Maignan, portarul oaspeţilor, înlocuit între buturi de atacantul Olivier Giroud, autorul unei intervenţii decisive, sâmbătă în etapa a 8-a, conform Agerpres.

Golul a fost înscris în minutul 87 de Christian Pulisic, jucător intrat în repriza a doua, la fel ca Rafael Leao şi Olivier Giroud. Internaţionalul american, venit în iulie la formaţia lombardă, are patru reuşite în acest sezon.

Finalul partidei a fost agitat, cu eliminarea ambilor portari. Internaţionalul francez Mike Maignan a văzut cartonaşul roşu după o ieşire periculoasă în afara careului în faţa lui Caleb Ekuban. Cum antrenorul Stefano Pioli făcuse toate schimbările, Olivier Giroud a intrat între buturi. La lovitura liberă după faultul lui Maignan, mingea a lovit transversala milaneză.

Portarul gazdelor, Josep Martinez, urcat în atac pentru a căuta egalarea, a fost eliminat după un fault asupra unui jucător milanez.

Cu amândouă echipele în zece oameni, Genoa a avut o ultimă ocazie, însă Giroud a intervenit în doi timpi.

George Puşcaş a fost introdus la Genoa în minutul 90+1.

Echipa antrenată de Stefano Pioli a urcat pe primul loc, cu un avans de două puncte faţă de Inter Milano, ţinută în şah acasă de Bologna (2-2).

Rezultate din etapa a 8-a:
vineri
Empoli - Udinese 0-0
Răzvan Marin a fost titular la gazde

Lecce - Sassuolo 1-1
Au marcat: Krstovic (48), respectiv Berardi (22 - penalty)

sâmbătă
Inter Milano - Bologna 2-2
Au marcat: Acerbi (11), Martinez (13), respectiv Orsolini (19 - penalty), Zirkzee (52)

Juventus Torino - Torino FC 2-0
Au marcat: Gatti (47), Milik (62)

Genoa - AC Milan 0-1
A marcat: Pulisic (87)
Cartonaşe roşii: Mike Maignan (Milan, 90+9), Josep Martinez (Genoa, 90+13)

Duminică au loc celelalte meciuri ale etapei.

În clasament, Milan, cu 21 de puncte, este urmată de Inter, 19 puncte, Juventus, 17 puncte, Napoli, 14 puncte (7 jocuri), Fiorentina, 14 puncte (7 jocuri) etc. Genoa, cu 8 puncte, este pe locul 15. Empoli are 4 puncte şi ocupă locul 18, primul retrogradabil.