AC Milan şi-a consolidat poziţia a treia în Serie A

digisport.ro
AC Milan

Echipa AC Milan a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-1, formaţia Frosinone, sâmbătă seara, într-un meci din etapa a 14-a a campionatului de fotbal al Italiei, potrivit Agerpres.

În absenţa atacantului francez Olivier Giroud, suspendat, milanezii au marcat prin Luka Jovic (43e), Christian Pulisic (50e) şi Fikayo Tomori (74e), în timp ce oaspeţii au înscris golul de onoare prin Marco Brescianini (82).

AC Milan şi-a consolidat poziţia a treia în clasament graţie acestei victorii, distanţându-se la cinci puncte de campioana en titre, SSC Napoli (locul 4), care va disputa duminică derby-ul etapei cu Inter Milano (locul 2).

Rezultate:

Vineri

Monza - Juventus Torino 1-2

Au marcat: Carboni (90+1), respectiv Rabiot (12), Gatti (90+4).

Sâmbătă

Genoa - Empoli 1-1

Au marcat: Malinovskyi (37), respectiv Cancellieri (67).

Radu Drăguşin a fost integralist la Genoa, iar George Puşcaş a evoluat pentru gazde din minutul 83. Răzvan Marin a fost rezervă la Empoli şi a intrat în teren în repriza a doua (76).

Lazio Roma - Cagliari 1-0

A marcat: Pedro (8)

AC Milan - Frosinone 3-1

Au marcat: Jovic (43), Pulisic (50), Tomori (74), respectiv Brescianini (82).

Duminică se dispută partidele Lecce - Bologna, Fiorentina - Salernitana, Udinese - Hellas Verona, Sassuolo - AS Roma şi SSC Napoli - Inter Milano, în timp ce luni este programată întâlnirea Torino FC - Atalanta Bergamo.