Ministrul ceh al justiţiei, Tatana Mala, a demisionat luni, în urma unor acuzaţii de plagiat în teza sa de doctorat, la numai 13 zile după ce a preluat funcţia, informează DPA, care preia agenţia de presă cehă CTK, conform agerpres.
Mala, în vârstă de 36 de ani, este şi deputată din partea ANO, partid de guvernământ, de orientare populistă. Ea şi-a susţinut doctoratul în 2005 cu o lucrare despre condiţiile microclimatice de creştere a iepurilor şi susţine că nu a plagiat. Potrivit AFP, ea a declarat presei că a fost ţinta unei "campanii de calomnie respingătoare".
Universitatea Mendel din Brno a publicat o declaraţie conform căreia în 11 din cele 48 de pagini ale tezei de doctorat incriminate există "suprapuneri observabile" cu o altă lucrare, dar consideră că Tatana Mala a produs o teză originală. Au circulat şi informaţii despre nereguli în privinţa masteratului în dreptul familiei, obţinut de ea în 2011, la o universitate privată din Slovacia.
Guvernul minoritar al Cehiei, condus de premierul Andrej Babis, a depus jurământul pe 27 iunie, iar miercuri se va confrunta cu prima moţiune de cenzură. Din coaliţia guvernamentală fac parte şi social-democraţii, dar pentru a întruni majoritatea în parlament este nevoie şi de voturile comuniştilor. Prim-ministrul a anunţat că intenţionează să preia temporar şi portofoliul justiţiei şi va cere în acest sens aprobarea preşedintelui Milos Zeman. DPA reaminteşte că Babis este anchetat pentru deturnarea unor fonduri europene.
Acuzațiile de plagiat au determinat demisia ministrului ceh al justiției
Explorează subiectul
Articole Similare

1.780
VIDEO Şefa diplomaţiei europene nimicește Rusia, de la Munchen: „Nu este o superputere! Este afectată grav, economia sa este în colaps, este izolată”
1.780

4.556
Scandal în Schengen: controalele la granițele Germaniei și alertele pentru ucraineni ajung în centrul unei anchete europene
4.556

827
UE visează la independență digitală, însă realitatea arată o dependență profundă de SUA
827

3.110
Viktor Orban: „A răspândi frica față de Vladimir Putin este primitiv și lipsit de seriozitate. Bruxellesul e o sură de pericol iminent!”
3.110

98
Numărul cazurilor de cancer creşte în UE, cu impact social şi economic tot mai mare
98

36
Ministrul german al apărării: „Europa are nevoie de predictibilitate din partea SUA!”
36

4.982
VIDEO „Cadoul otrăvit” oferit europenilor de Marco Rubio: unii îl aplaudă, alții au râs, unii îl critcă (presă)
4.982

3.880
Cine ar putea prelua puterea în Ungaria? Viktor Orban vorbește de o vastă rețea: „O vom distruge!”
3.880

227
Medicamentele care conţin levamisol, retrase de pe piaţa UE
227

156
Reţeaua europeană de sateliţi IRIS2, rivală a Starlink, trebuie să fie competitivă la preţ şi performanţă, spune şeful Eutelsat
156

3.784
Opozantul rus Mihail Hodorkovski, previziuni sumbre: „Europa se va confrunta cu un război rece cu Rusia!”
3.784

3.475
Primul efect după schimbarea „ștafetei” de la SUA la Europa în fruntea NATO: șeful alianței cere mai mulți bani pentru apărare
3.475

1.918
Bătălia cifrelor! Marcel Ciolacu susține că Eurostat face lumină în cazul datelor cosmetizate de "propaganda lui Bolojan", după ce România a intrat în recesiune tehnică
1.918

















Comentează