VIDEO Adio Simfonia Apei: Fântânile arteziene de la Piața Unirii vor fi desființate. Încep lucrările la Planșeul Unirii

Autor: Alexandra Pricop

Publicat: 06-06-2025 20:41

Actualizat: 06-06-2025 23:58

Article thumbnail

Sursă foto: Apa Nova

Simfonia Apei a fost o atracție turistică importantă în perioada verii. Dansul fântânilor arteziene pe muzică a atras oamenii în Piața Unirii, în serile de vară. Oamenii sunt nevoiți să își ia rămas bun de la acest spectacol.

Primarul Sectorului 4, Daniel Băluță, a anunțat vineri că fântânile arteziene din Piața Unirii vor fi dezafectate începând de săptămâna viitoare, pentru a permite începerea lucrărilor de refacere a Planșeului Unirii.

„Știu că mulți dintre dumneavoastră le îndrăgesc, pentru că ne fac serile de vară mai frumoase și mai răcoroase, însă trebuie să fim conștienți că siguranța oamenilor este mai presus de orice. Prin urmare, este absolut necesar să refacem Planșeul Unirii, chiar dacă, pentru o perioadă, nu ne vom mai putea bucura de «Simfonia apei»”, a transmis Daniel Băluță pe Facebook.

Ce includ reparațiile

Reparațiile la Planșeul Unirii vor începe din 10 iunie, după ce autorizația de construire a fost semnată de Nicușor Dan în ultima sa zi de mandat ca primar general al Capitalei.

content-image

Lucrările vor include refacerea structurii planșeului, vechi de aproape 100 de ani, reabilitarea cuvei râului Dâmbovița, reînnoirea rețelelor edilitare, refacerea semnalizării și marcajelor rutiere, modernizarea spațiilor publice și a parcului din fața magazinului Unirea, precum și intervenții temporare asupra fântânilor arteziene.

Fântânile arteziene vor fi repuse în funcțiune după finalizarea proiectului, estimat să dureze aproximativ trei ani.

 

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri