Administrația Prezidențială informează că, astăzi, la Palatul Cotroceni, a avut loc o întrevedere între președintele României, Nicușor Dan, și prim-ministrul Ilie Bolojan.
Discuțiile s-au concentrat asupra pregătirii vizitei oficiale a premierului în Germania, precum și asupra bugetului României pe 2026.
Premierul Ilie Bolojan s-a deplasat, luni dimineață, la Palatul Cotroceni, pentru o întâlnire de lucru cu președintele Nicușor Dan.
Ilie Bolojan, vizită în Germania
Prim-ministrul Ilie Bolojan va efectua o vizită oficială în Germania, unde va avea o întrevedere cu cancelarul Friedrich Merz, au susținut surse citate de G4media.
Agenda vizitei include întâlniri cu membri ai Bundestagului, reprezentanți ai Camerei Germane de Comerț și Industrie, ai Federației Industriilor, ai Consiliului Central al Evreilor din Germania, precum și cu membri ai comunității românești din această țară.
Marți după-amiază, premierul se va întâlni cu Peter Adrian, președintele Camerei Germane de Comerț și Industrie.
Miercuri dimineață, sunt programate discuții cu Josef Schuster, președintele Consiliului Central al Evreilor din Germania, și cu Andrea Lindholz, vicepreședinte al Parlamentului Federal.
Ulterior, Ilie Bolojan va avea întrevederi cu Annegret Kramp-Karrenbauer, președinta Fundației Konrad Adenauer, și cu Jens Spahn, liderul Grupului Parlamentar CDU, precum și un dejun de lucru cu Tanja Gonner, președinta Federației Industriilor.
Miercuri după-amiază, delegația română va fi primită la Cancelaria Federală de cancelarul Friedrich Merz, discuțiile urmând să fie urmate de o conferință de presă comună.
Programul vizitei include și depunerea unei coroane la Memorialul Evreilor Uciși în Europa, precum și o întâlnire cu Uwe Neumarker, directorul Fundației Memorialului.
De asemenea, premierul va avea întâlniri cu membri ai Comisiei pentru Afaceri Europene din Parlamentul german și cu reprezentanți ai comunității românești, la Ambasada României din Berlin.
Ilie Bolojan va fi însoțit de vicepremierul Radu Miruță, ministrul Apărării Naționale, deputatul Ovidiu Ganț, șeful Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiță Vlad, șeful Cancelariei prim-ministrului, Mihai Jurca, și ambasadorul României în Germania, Adriana-Loreta Stănescu.




























Comentează