Preşedintele Autorităţii Electorale Permanente, Constantin-Florin Mituleţu-Buică, a declarat luni că au fost înregistrate 17.740 de cereri pentru vot prin corespondenţă şi 17.400 pentru înfiinţarea de secţii de votare în străinătate, potrivit Agerpres.
"La acest moment avem 17.400 de cereri pentru a fi înfiinţate secţii de votare la peste 100 de cetăţeni pe localitate sau pe grupuri de localităţi, iar la votul prin corespondenţă 17.740 de cereri. (...) Termen limită de înregistrare (pe www.votstrainatate.ro - n.r.) este 11 septembrie şi avem la acest moment, aşteptăm toate avizele, toate semnăturile, astfel încât să promovăm o ordonanţă de urgenţă care să clarifice unele aspecte pentru organizarea procesului de votare în străinătate, dar şi extinderea termenului de la 11 până la 15 septembrie inclusiv, cu speranţa că după 1 septembrie va creşte numărul cererilor de înregistrare, pe baza informaţiilor pe care le avem că cetăţenii ar fi fost în luna august în concediu în România", a explicat preşedintele AEP într-o conferinţă de presă.
El a menţionat că prelungirea termenului până la care cetăţenii se pot înscrie pe platforma votstrainatate.ro nu poate fi mai mare de patru zile, pentru că timpul este foarte scurt şi nu s-ar mai putea asigura înfiinţarea de secţii de votare în străinătate. "Secţiile de votare se înfiinţează în afara misiunilor diplomatice cu acordul autorităţilor din statul gazdă şi trebuie demarate proceduri de acreditare a altor secţii", a declarat preşedintele AEP. El a precizat că într-o oră 600.000 de cetăţeni se pot înregistra pe platforma votstrainatate.ro.
"La momentul acesta există o premisă de dublare a numărului de secţii de votare per general", a mai spus el.
Şeful AEP a menţionat că 22 septembrie este termenul limită de depunere a candidaturilor la BEC, iar pe 12 octombrie va începe campania electorală.
Referitor la bannere şi afişe, Mituleţu-Buică a spus că la acest moment sunt considerate promovare politică şi că prevederile privind publicitatea electorală se aplică de la începerea campaniei electorale - de pe 12 octombrie.
"Până pe 12 octombrie partidele îşi pot face promovare politică", a subliniat preşedintele AEP.
AEP: 17.740 de cereri pentru vot prin corespondenţă şi 17.400 pentru înfiinţarea de secţii de votare în străinătate
Explorează subiectul
Articole Similare

9
Un senator al României, mesagerul amenințărilor secretarului Nedelcea către șefa CJPC Caraș-Severin - Mesajul a fost `livrat` la ușa femeii iar după audieri senatorul a rămas martor
9

923
VIDEO Cod portocaliu în București! Prima victimă după ce un copac prăbușit pe un autoturism în mers
923

1.838
VIDEO Scene incredibile în fața Spitalului Universitar: Bătaie pentru un loc de parcare, unul dintre bărbați a fost luat pe capotă
1.838

1.770
Ce temperatură trebuie să fie afară pentru a fi pornită căldura în apartamentele racordate la sistemul centralizat
1.770

1.615
Sindicaliștii din Educaţie acuză o 'dictatură guvernamentală' după refuzul plății sumelor obiținute de angajați în instanță: Nu va rămâne fără consecinţe!
1.615

1.927
VIDEO Ultimă oră: Incendiu la Mănăstirea Cozia Veche - Ce au anunțat pompierii
1.927

100
Cod portocaliu în Teleorman: gospodării fără curent, copaci căzuți și stâlpi avariați
100

67
Incendiu la acoperișul unui restaurant din Suceava. Pompierii au intervenit în toiul nopții
67

68
Accident pe DN 71 București–Târgoviște: trei mașini și un autocamion implicate, două persoane rănite
68

70
Traficul aerian pe cele două aeroporturi ale Capitalei, Otopeni şi Băneasa, se desfăşoară în condiţii normale, în contextul vântului puternic
70

40
Turist din Bucureşti care s-a rătăcit după ce a urcat pe munte fără echipament adecvat şi fără să cunoască traseele, recuperat de salvamontiştii din Sibiu
40

2.803
ANM a emis prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni: cum va fi vremea până la începutul lunii noiembrie
2.803

23
Brăila: Un autobuz pentru transportul muncitorilor a luat foc - nu au fost înregistrate victime
23
Comentează