Airbus Helicopters, cel mai mare furnizor mondial de elicoptere comerciale, a inaugurat miercuri prima linie de asamblare construită de un producător străin în China, un pas cheie în îndeplinirea planurilor companiei de extindere pe piaţa chineză, transmit Xinhua şi publicaţia Global Times potrivit Agerpres
Fabrica este situată în Qingdao, un oraş din provincia Shandong, în estul Chinei. Capacitatea de producţie va fi de 18 elicoptere pe an, dar va putea fi dublată pentru a face faţă cererii.
Este pentru prima dată când Airbus investeşte într-o linie de asamblare finală pentru elicopterul H135 în afara Europei.
China şi grupul aeronautic european au semnat un acord în 2016 pentru asamblarea a 100 de elicoptere H135 în următorii 10 ani, primul model care va ieşi de pe poarta fabricii din Qingdao fiind planificat pentru semestrul doi din 2019. Din acest an, 95 din cele 100 de elicoptere vor fi asamblate la Qingdao.
Modelul H135 este popular în China, fiind utilizat în acordarea ajutorului medical de urgenţă, în lupta împotriva incendiilor, în operaţiunile poliţiei şi în turism.
"China este cea mai promiţătoare piaţă din lume pentru elicoptere. Acest este cel mai bun mod prin care Airbus îşi arată angajamentul şi determinarea de a adânci cooperarea cu partenerii chinezi", a afirmat Marie-Agnes Veve, director general al Airbus Helicopters China.
Chiar dacă Europa şi SUA sunt în prezent principalele pieţe ale Airbus, grupul aeronautic european se va concentra pe China datorită potenţialului ridicat, în condiţiile în care Europa şi SUA sunt deja pieţe mature, a explicat Marie-Agnes Veve.
Airbus se aşteaptă ca industria aviatică din China să înregistreze în următorii ani o rată anuală de creştere de aproximativ 50%, datorită cererii ridicate de elicoptere din partea autorităţilor şi a companiilor de transport.
Conform estimărilor, China va avea nevoie de aproximativ 600 de elicoptere uşoare în următorii 20 de ani.
Airbus este lider european în furnizarea aeronavelor de tip petrolier, de luptă şi de transport şi a avioanelor dedicate misiunilor, precum şi numărul unu în Europa în ceea ce priveşte programul spaţial şi a doua cea mai mare companie din lume cu misiuni în spaţiu.
Recent, Airbus Helicopters a inaugurat noua fabrică din România, o investiţie de 52 milioane de euro, unde va fi produs elicopterul cu două motoare H215.
Airbus Helicopters a inaugurat prima fabrică de asamblare din China
Explorează subiectul
București
10°C
Articole Similare

1.154
Consecințele economice ale războiului din Orientul Mijlociu - Prețul ar putea ajunge la sute de miliarde de dolari
1.154

56
Promisiuni pentru reunificare - China va garanta "securitatea energetică" a Taiwanului
56

29
Israelul continuă bombardamentele asupra Libanului - Cel puțin șapte persoane au fost ucise la Beirut
29

1.042
Putin își freacă mâinile de bucurie: Cum sunt împinse statele din Asia să cumpere petrol rusesc (Bloomberg)
1.042

52
Avertizare decălătorie emisă de MAE - Cod roşu de precipitaţii abundente şi rafale puternice de vânt în Grecia
52

2.291
VIDEO „Model Gaza” în Liban - Declarațiile care au stârnit reacții dure: Israelul mută forțat 600.000 de oameni din Liban
2.291

75
FOTO-VIDEO Israelul anunţă că a desfăşurat un amplu val de atacuri nocturne asupra Teheranului / Cel puţin 16 răniţi în urma unor atacuri aeriene ale Iranului în Israel
75

4.141
A murit medicul care a fost condamnat la 1.933 de ani de închisoare după ce a infectat 275 de pacienți
4.141

3.307
Ruptură majoră pe axa Israel - Franța: Tel Avivul oprește orice achiziție militară de la Paris, după ce au blocat ajutorul militar american
3.307

224
Un parlamentar iranian de rang înalt îi transmite lui Trump: "Strâmtoarea Ormuz se va redeschide, dar nu pentru voi"
224

73
Cutremur puternic la Tokyo - Nu au fost raportate pagube materiale sau persoane rănite
73

77
Israelul anunţă că a atacat o instalaţie folosită pentru presupusa dezvoltare de arme chimice în Iran
77

85
Reformă istorică în Japonia - Se introduce custodia comună după divorț
85
















Comentează