Alegerile au trecut, Germania reia 'importul' de afgani - Un avion cu 155 de refugiați a aterizat la Berlin

Autor: Florin Pușcaș

Publicat: 26-02-2025 05:58

Actualizat: 26-02-2025 07:58

Article thumbnail

Sursă foto: welt.de

În ultimele săptămâni, guvernul german a anulat două zboruri de afgani care se îndreptau spre Germania, probabil din motive electorale. Acum, procesul de admitere continuă. Costurile se ridică acum la sute de milioane de euro - dar programul nu reprezintă un beneficiu umanitar, notează welt.de.

Guvernul german a reluat intrarea afganilor în Germania, care fusese suspendată înainte de alegeri. Marți dimineață, un avion charter de la Islamabad a aterizat pe aeroportul din capitala Berlinului. Potrivit celor mai recente informații, la bord se aflau 155 de afgani care primiseră promisiunea de admitere din partea guvernului german și cărora li s-a permis să intre în țară prin diverse programe de admitere. WELT a aflat acest lucru din cercurile guvernamentale.

În total, Germania a promis să primească mai mult de 48.000 de afgani de când Afganistanul a căzut în mâinile talibanilor în august 2021, inclusiv ultimii sosiți, aproape 36.000 de persoane care au fost clasificate de guvernul federal ca fiind "deosebit de expuse riscului". Potrivit informațiilor WELT, costurile de până acum se ridică la câteva sute de milioane de euro; aceasta face ca suma să fie semnificativ mai mare decât cifra cu două cifre de milioane menționată ultima dată. În săptămânile dinaintea alegerilor federale, Ministerul Federal de Interne (BMI) a anulat două zboruri charter în scurt timp - oficial din cauza unor probleme logistice.

Mai multe persoane din cercurile diplomatice și-au exprimat îndoielile cu privire la declarația pentru WELT. Acestea au afirmat că a fost mai degrabă o manevră de campanie electorală a ministrului de interne Nancy Faeser (SPD). După mai multe acte de violență comise de afgani în Germania, au crescut presiunile asupra lui Faeser pentru a deporta infractorii la Kabul. În timp ce un alt zbor de repatriere este încă în așteptare, rapoartele privind intrarea mai multor cetățeni afgani ar fi putut alimenta și mai mult sentimentul public, conform presupusului raționament din cadrul guvernului.

Probleme pe ruta pakistaneză

Recent, un avion care transporta afgani a decolat spre Germania aproximativ o dată pe lună, ultimul la sfârșitul lunii ianuarie, cu 144 de pasageri. Între timp, aproximativ 3000 de afgani cărora li s-a acordat azil așteaptă încă la Islamabad să fie evacuați către Germania. Situația lor este precară: Germania a promis să îi transporte cu avionul, dar familiile și-au vândut adesea toate bunurile din Afganistan. În Pakistan, unde au loc discuții de securitate și decolează zboruri charter, aceștia au viză doar pentru trei luni. Procedurile dinaintea plecării durează de multe ori mai mult.

Pakistanul, între timp, ia măsuri dure împotriva afganilor. Guvernul pakistanez a anunțat recent că afganii aflați în programul de primire german, dar care nu au o viză valabilă pentru Pakistan, trebuie să părăsească țara până la 31 martie 2025 - un termen limită pe care Berlinul nu îl poate respecta: primirea nu va fi finalizată în următoarele cinci săptămâni. După cum a aflat WELT, șapte persoane care ar fi trebuit să meargă în Germania au fost deja deportate înapoi în Afganistan. Alte șase au reușit să se întoarcă din Afganistan peste granița cu Pakistanul cu ajutorul sprijinului german.

Un document al Ministerului Federal de Externe, pe care WELT l-a văzut, arată că Berlinul încearcă acum să sprijine afganii în prelungirea vizelor pentru Pakistan: "Guvernul federal este conștient de faptul că acest lucru poate fi dificil în unele cazuri și implică costuri ridicate pentru solicitanți".

Frica și frustrarea sunt mari în rândul afganilor blocați în Islamabad. Mulți dintre ei nu sunt traumatizați de experiențele lor din Afganistan, ci de lipsa de perspective de când au fugit în Pakistan, spune o persoană familiarizată cu evenimentele. Recent, au crescut și tentativele de sinucidere. Guvernul german trebuie să se întrebe acum dacă programul său de admitere a înrăutățit de fapt situația personală a multor afgani.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri