ALERTĂ A fost emis COD ROȘU pentru două județe

Autor: Cristi Șelaru, Redactor

Publicat: 31-05-2019

Actualizat: 31-05-2019

Article thumbnail

Sursă foto: METEO

Hidrologii au emis, vineri seara, cod roșu pe râuri din județele Buzău și Prahova, fiind posibile depășiri ale cotelor de atenție. Avertizarea este valabilă până sâmbătă, la ora 10.00.

Potrivit Institutului Național de Hidrologie și Gospodărirea Apelor (INHGA), ca urmare a precipitațiilor înregistrate în ultimele ore, a celor prognozate şi propagării, se pot produce scurgeri importante pe versanţi, torenţi, pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu efecte severe de inundaţii locale şi creşteri importante de debite şi niveluri cu posibile depăşiri ale cotelor de pericol pe râurile din bazinul hidrografic al râului Cricovul Sărat, din județele Buzău și Prahova.

Sursa citată arată că fenomenele hidrologice periculoase se pot produce cu probabilitate și intensitate mai mare pe unele râuri mici din bazinul superior al râului Cricovul Sărat.

Citește și: Oreste îl spulberă pe colegul lui Rareș Bogdan: Minima onoare vă cere asta .

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri