Alexandra Dulgheru s-a calificat în sferturile turneului ITF de la Santa Margherita

alexandra dulgheru

Jucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ITF de al Santa Margherita (Italia), dotat cu premii totale de 25.000 de dolari, după ce a trecut, joi, de norvegianca Melanie Stokke, cu 6-4, 5-7, 7-5.

Dulgheru (28 ani, 169 WTA), a patra favorită, s-a impus la capătul unui meci maraton de 3 ore şi 14 minute, în care a comis 8 duble greşeli, faţă de 7 ale adversarei.

Alexandra Dulgheru a mai învins-o pe Stokke (21 ani, 267 WTA) anul trecut, la Lund (Suedia, ITF), cu 1-6, 6-0, 6-3, în sferturile de finală.

Următoarea adversară a româncei va fi italianca Federica Di Sarra (27 ani, 551 WTA). Cele două s-au confruntat numai când erau junioare, în 2005, scorul fiind egal, 1-1, anunță Agerpres.

În sferturile probei de dublu, meciul dintre româncele Irina Maria Bara/Jaqueline Adina Cristian, principalele favorite, şi germancele Katharina Gerlach/Lena Rueffer s-a întrerupt la scorul de 5-5 şi va continua vineri.