Alexandru Băluţă a marcat pentru Puskas Akademia, în campionatul Ungariei

Alexandru Băluță CSU Craiova

Internaţionalul român Alexandru Băluţă a marcat un gol pentru Puskas Akademia, care a învins-o pe Ujpest FC cu scorul de 2-1, duminică seara, în deplasare, într-o partidă din prima etapă a campionatului de fotbal al Ungariei, potrivit Agerpres.

Băluţă a deschis scorul pentru Alexandru Băluţă (43), iar Joao Nunes (56) a marcat al doilea gol al vicecampioanei Ungariei. Pentru budapestani a punctat Matyas Katona (64).

Băluţă a evoluat 82 de minute şi a primit un cartonaş galben în min. 26. Marius Corbu, celălalt român din lotul oaspeţilor, a jucat 69 de minute.

Kisvarda FC a produs surpriza primei etape, câştigând cu 2-1 pe terenul campioanei Ferencvarosi TC. Românul Claudiu Bumba a fost integralist la oaspeţi, primind un cartonaş galben în min. 32.