Atletul Alin Firfirică a fost medaliat cu aur la proba de aruncare a discului, la Jocurile Mondiale Militare de la Wuhan, potrivit Mediafax.

Alin Firfirică s-a clasat pe primul loc cu o aruncare de 63,88 metri, reușită din a patra încercare. Celelalte trei aruncări au măsurat 62,35 metri, 61,70 metri și 60,99 metri.

Ceilalți sportivi aflați pe podium au fost rușii Aleksei Khudiakov, care a reușit o aruncare de 61,64 metri, și Viktor Butenko, cu o aruncare de 59,65 metri.

Atletul legitimat la CSA Steaua a avut rezultate foarte bune și la Campionatul Mondial de Atletism de la Doha, unde s-a clasat pe locul 4, cu o aruncare de 66,46 metri.

Medalia câștigată de Firfirică este prima pentru România, în cadrul Jocurilor Mondiale Militare de la Wuhan.