Programul de guvernare, la acest moment, este făcut de PSD - PNL - UDMR, nu este făcut de premier, el este rezultatul unei negocieri şi toate ajustările vor fi discutate în coaliţie, a afirmat, miercuri, preşedintele interimar al Senatului, Alina Gorghiu.
"E foarte important un lucru pe care l-a spus prim-ministrul luni, după şedinţele noastre, şi îl reiterez şi eu acum. Programul de guvernare nu este al PSD, nu este al domnului preşedinte Ciolacu, nu este al domnului preşedinte Ciucă, nu este al vreunui ministru, programul de guvernare este al României, este un program care a fost votat în Parlamentul României cu priorităţi, iar acest program poate fi ajustat. Acest program poate fi nuanţat, pentru că o parte din punctele de guvernare au fost adoptate, implementate, au fost îndeplinite. Ca atare, unele din acele puncte din programul de guvernare pentru care fiecare minister şi-a atins limita - vor fi introduse altele noi, vor fi introduse ajustări, nuanţări, dar nu va fi un program de guvernare nou, va fi acelaşi program de guvernare îmbunătăţit. Cine va face acest program de guvernare? Este programul coaliţiei, pentru că vorbim de PNL - PSD - UDMR", a precizat Gorghiu, la Senat.
Ea a subliniat că niciun program de guvernare nu este făcut exclusiv de premier, ci este rezultatul unei negocieri, iar toate ajustările vor fi discutate în coaliţie. "Este foarte bine că în interiorul partidelor se vorbeşte despre îmbunătăţiri la capitolul calitate, la capitolul muncă, la capitolul taxare", a susţinut Alina Gorghiu.
Gorghiu a fost întrebată cum vede PNL măsurile anunţate de PSD privind programul de guvernare, priorităţile avute în vedere în momentul în care Marcel Ciolacu va prelua mandatul de premier.
Preşedintele interimar al Senatului a adăugat că, în şedinţa de luni, PNL a discutat despre menţinerea cotei unice de impozitare, precum şi despre netaxarea suplimentară pentru companii.
"De exemplu, noi, în PNL, luni am discutat despre cota unică şi menţinerea acestei cote unice în sistemul fiscal românesc, pentru că nu şi-a atins potenţialul maxim şi pentru că este extraordinar de benefică pentru fiecare angajat din România, motiv pentru care ne dorim menţinerea ei, dar ca urmare a unei analize pe care specialiştii o vor face şi a unui studiu de impact care va fi pe masa coaliţiei. De asemenea, am spus că nu ne dorim nicio taxă suplimentară pentru companiile din România, pentru că şi aşa mediul economic a fost încercat în aceşti ani de zile, cu predilecţie în ultimul an. Discuţiile din interiorul PNL, discuţiile din interiorul PSD, cele din interiorul UDMR vor avea un punct de convergenţă în şedinţa coaliţiei", a transmis Alina Gorghiu.
Alina Gorghiu îi taie avântul lui Marcel Ciolacu: 'Programul de guvernare este al României, nu este făcut de premier'
Explorează subiectul
Articole Similare

499
Scriitor român, martor la lovitura din Dubai: 'Era ceva ce semăna a avion de vânătoare. A țintit o clădire din Palm Jumeirah'
499

332
MAE, despre conflictul din Orientul Mijlociu: Aproximativ 1.000 de români monitorizați în zona de conflict
332

802
USR schimbă regulile jocului: Dominic Fritz întărește controlul la centru și introduce execuțiile politice în statutul partidului
802

1.032
Mărturia unei românce din Doha: „Nu am primit niciun mesaj de la ambasada României”
1.032

1.323
Cum reacționeză liderii lumii la conflictul din Iran. Mesaje de solidaritate și apeluri la calm
1.323

2.031
VIDEO Vicepreședintele Camerei Deputaților, Adrian Cozma, blocat în Dubai: „Trei rachete au fost interceptate deasupra hotelului”
2.031

6.302
Șoc petrolier în direct: Iranul blochează artera energetică a lumii - închide strâmtoarea Ormuz
6.302

2.585
România, în alertă! Structurile MAI, monitorizare și atenție sporită la toate obiectivele de interes, după declanșarea războiului SUA-Israel în Iran
2.585

1.858
VIDEO Cel puțin 21 de morți și mai mulți răniți în urma unei explozii produsă într-o fabrică de artificii din India
1.858

5.208
FOTO Reacție dură în Turcia după atacurile SUA-Israel din Iran: Proteste la Incirlik - punct strategic în regiune; jurnaliști reținuți
5.208

2.064
Zelenski, despre atacurile SUA în Iran: Oferă poporului iranian „șansa” de a se debarasa de un „regim terorist”, care a ales să fie complicele lui Putin
2.064

3.792
Casa Albă, anunț de ultimă oră: Trump a urmărit evoluțiile din Iran alături de echipa de securitate. Discuție telefonică cu Netanyahu
3.792

4.220
Avertismentul analiștilor financiari, după atacurile lansate de SUA şi Israel asupra Iranului: Piețele globale se vor confrunta cu volatilitate accentuată
4.220

















Comentează