Pentru Aurelian Dochia, această poziţie a Guvernului "era de aşteptat. Ştim foarte bine că există o mare sensibilitate politică în legătură cu sectorul ăsta al cultelor, al Bisericii Ortodoxe şi pe undeva Guvernul Cioloş a făcut un pas înapoi faţă de declaraţia iniţială, în care spunea că sistează alocările pentru investiţii în domeniul cultelor, a spus că vor fi făcute alocări în măsura posibilităţilor. Asta rămâne deci o discuţie oarecum deschisă. Probabil că unele alocări se vor face, dar nu la nivelul care era dorit şi aşteptat de către reprezentanţii Bisericii".
Analistul economic a precizat, la RFI, că "în ceea ce priveşte alocările pentru salarii şi alte cheltuieli ale cultelor, aici aproape că putem considera că este o majorare de salarii similară cu ceea ce s-a aplicat şi în sectorul bugetar".
Cum se explică pasul înapoi făcut de Guvern în relaţia cu BOR? "Anul viitor este unul electoral, sunt două rânduri de alegeri şi politicienii au avut tot timpul o sensibilitate deosebită în momentele electorale la nevoile Bisericii, pentru că s-a văzut că este un vector electoral important", spune Aurelian Dochia.
Comentează