Andreea Beatrice Ana, campioană europeană la lupte

b1.ro
medalie de aur

Luptătoarea română Andreea Beatrice Ana a devenit joi campioană europeană la categoria 55 de kilograme. Ea a învins în categoric în finala competiției de la București pe moldoveanca Mariana Drăguțan. În drumul spre finală, Ana a învins o bulgăroaică, o ucraineancă și o luptătoare germană.

După medaliile de bronz obținute la Campionatul European de Lupte de la București de sportivii Mihai Denis (55 kg, greco romane) și Mihai Arnăut (60 kg, greco romane), România a obținut joi prima medalie de aur a delegației, prin Andreea Beatrice Ana, care s-a impus cu 11-0 în finală, în fața sportivei moldovene Mariana Drăguțan, conform Mediafax.

În drumul spre finală, Ana a învins pe rând pe Sezen Behchetova Belberova (Bulgaria, 11-0), pe

Mariia Vynnyk (Ucraina, 9-0) și pe Anastasia Blayvas (Germania, 9-3).

Tot joi, Ana Matia Pârvu a pierdut finala mică a categoriei 50 kg, în compania bulgăroaicei Miglena Georgieva Selishka, iar Katerina Zydachevska a fost învinsă de poloneza Patrycja Gil, în finala mică a categoriei 59 kg.