Autoritățile fiscale au descoperit nereguli în cadrul Direcției Regionale a Finanțelor Publice Iași, unde cinci funcționari ar fi încălcat regulile privind incompatibilitatea în exercitarea funcției publice. Potrivit Agenției Naționale de Administrare Fiscală, aceștia ar fi folosit certificate digitale pentru a reprezenta interesele unor firme private, în timp ce lucrau în instituție, situație care contravine legislației în vigoare. În urma verificărilor, ANAF a anunțat că va sesiza Agenția Națională de Integritate și că va intensifica verificările interne pentru a preveni cazuri similare.
Funcționari ai Fiscului, în situații de incompatibilitate
„Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) a identificat cinci funcţionari, din cadrul Direcţiei Regionale a Finanţelor Publice Iaşi, care se aflau în situaţii de incompatibilitate.
Funcţionarii deţineau certificate digitale calificate pe care le foloseau pentru a reprezenta interesele unor firme private, în timp ce exercitau atribuţii specifice funcţiei deţinute în cadrul ANAF”, precizează instituţia într-un comunicat citat de News.ro.
Ce prevede legea pentru funcționarii publici
Potrivit legii, un funcţionar public nu poate fi, în acelaşi timp, mandatar sau reprezentant al unei persoane juridice în legătură cu funcţia sa, explică ANAF.
Cei cinci angajaţi nu au respectat aceste prevederi, fiind implicaţi în proceduri de administrare fiscală pentru contribuabili pe care îi reprezentau.
ANAF va sesiza ANI
ANAF anunţă că, aând în vedere gravitatea situaţiei, va sesiza Agenţia Naţională de Integritate (ANI).
”Pentru a preveni pe viitor astfel de situaţii, verificările interne vor fi intensificate”, precizează ANAF.




























Comentează