Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan, omologul său rus Vladimir Putin, şeful statului francez, Emmanuel Macron, şi cancelarul german Angela Merkel se reunesc sâmbătă, la Istanbul, pentru un summit cu privire la Siria, menit să consolideze armistiţiul fragil la Idlib şi să impulsioneze eforturile de găsire a unei soluţii politice la războiul civil, transmite AFP preluată de Agerpres.
'Obiectivul principal al summitului este să se studieze ce formule noi pot fi găsite pentru a aduce o soluţie politică' la conflictul complex din Siria, soldat cu peste 360.000 începând din 2011, a declarat vineri purtătorul de cuvânt al lui Erdogan, Ibrahim Kalin.
Crearea, sub auspiciile ONU, a unui Comitet constituţional responsabil cu elaborarea unei noi legi fundamentale se anunţă ca una din principalele provocări, dat fiind blocajul practicat de regimul de la Damasc.
La summitul de la Istanbul, care va începe la ora 13.00 GMT, va fi prezent şi emisarul ONU pentru Siria, Staffan de Mistura. Acesta a avut discuţii infructuoase la Damasc în această săptămână şi a deplâns paralizia planului ONU.
O altă temă majoră va fi încetarea focului în provincia rebelă Idlib (nord-vest), negociată in extremis luna trecută de Erdogan şi Putin, când un atac al forţelor regimului, ce ar fi dus la o catastrofă umanitară, părea iminent.
Acest acord între Rusia, aliată a regimului sirian, şi Turcia, susţinătoare a rebelilor, prevede instituirea unei 'zone demilitarizate' de 15-20 km pentru separarea teritoriilor controlate de insurgenţi de regiunile guvernamentale.
Franţa 'doreşte prelungirea încetării focului la Idlib şi garantarea accesului convoaielor umanitare', a declarat Palatul Elysée.
'Există abordări diferite. Dar, în mare, toată lumea doreşte, desigur, ajungerea la o reglementare politică în Siria', a subliniat vineri purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov. 'Divergenţe în privinţa mijloacelor şi a tacticilor pot exista. Dar tocmai pentru a discuta despre aceste chestiuni şi a armoniza poziţiile' a fost organizat acest summit, a explicat el.
De la Istanbul vor lipsă însă doi actori ai conflictului din Siria, SUA şi Iran, aflaţi în relaţii extrem de tensionate. Macron a discutat totuşi cu preşedintele american Donald Trump vineri pentru a-şi pune de acord poziţiile.
Summitul de sâmbătă intervine într-un moment în care regiunea este zguduită de asasinarea jurnalistului saudit Jamal Khashoggi în consulatul ţării sale de la Istanbul.
Potrivit presei turce, preşedintele Erdogan va aborda acest caz cu invitaţii săi în cadrul unor întâlniri bilaterale în marja summitului.
Angela Merkel, Putin, Erdogan și Macron se vor întâlni la Istanbul pentru a discuta situația din Siria
București
9°C
Articole Similare

400
VIDEO Tiger Woods l-a sunat pe Donald Trump după accident: Imagini surprinse de bodycam
400

17
Spania denunţă ingerinţa SUA într-un caz de eutanasie
17

88
Armă cu unde de șoc - Prima grenadă nouă a armatei SUA de la Războiul din Vietnam
88

1.751
Trump ia la țintă infrastructura civilă iraniană: "Urmează podurile, apoi centralele electrice!"
1.751

2.261
Asemănări între pandemia de Covid și războiul din Iran: Am putea vedea primele falimente
2.261

3.468
Trump face ”curățenie” la Casa Albă - După demiterea procurorului general ar urma șeful FBI și secretarul armatei
3.468

3.390
Mișcare majoră a armatei americane în România: Apache, folosite inclusiv contra dronelor
3.390

104
Israelul şi Kuweitul anunță respingerea unor atacuri iraniene cu rachete şi drone
104

102
Havana grațiază peste două mii de persoane în urma presiunilor SUA
102

154
Atenţionare de călătorie pentru Ungaria: Interdicţie de circulaţie aplicabilă vehiculelor de peste 7,5 tone
154

4.023
Se pregătește o intervenție în forță pentru deblocarea Strâmtorii Ormuz - Statele din Golf cer aprobarea ONU
4.023

83
Donald Trump impune noi taxe vamale pentru medicamente şi le modifică pe cele pentru metale
83

205
Atentat la bordul unui tren de mare viteză din Germania - Un bărbat a detonat dispozitive explozive înainte de a fi imobilizat
205
















Comentează