Anita Gorbicz, aplaudată de mii de fani la retragerea oficială din naţionala de handbal a Ungariei

Anita Gorbicz

Handbalista Anita Gorbicz s-a retras oficial din naţionala Ungariei, joi seară, la Gyor. După 16 ani dedicaţi reprezentativei Ungariei, Gorbicz a fost aplaudată minute în şir cu ocazia meciului cu Olanda din preliminariile Campionatului European din acest an.

Anita Gorbicz (34 de ani) a jucat pe postul de centru/extremă, fiind considerată una din ”spaimele” porţilor adverse în cei 16 ani în care a jucat pentru Ungaria. A debutat în 2002 la reprezentativă şi a evoluat în 232 de partide, în care a înscris 1.111 goluri, anunță News.ro.

În palmares şi-a trecut cu echipa Ungariei medalia de argint la Campionatul Mondial din 2003 şi două medalii de bronz la Campionatele Europene, în 2004 şi 2012. De asemenea, în 2005 a fost aleasă cea mai bună jucătoare din lume de către IHF.

La nivel de club, Anita Gorbicz joacă la deţinătoarea Ligii Campionilor, Gyor ETO, din 1997.

Handbalista şi-a anunţat retragerea din echipa naţională în decembrie anul trecut, după ce Ungaria a fost eliminată de Franţa în drumul spre sferturile de finală ale Campionatului Mondial.

Retragerea sa oficială s-a consemnat însă joi seară, înaintea partidei cu Olanda, din preliminariile CE2018, meci pierdut de Ungaria, cu 18-19, în grupa a 7-a.