Ansu Fati este cel mai tânăr jucător din istoria La Liga care reușește o dublă

ansu fati

Ansu Fati, fotbalistul în vârstă de 17 ani și 94 zile al celor de la FC Barcelona, a devenit cel mai tânăr jucător din istoria primei ligi spaniole de fotbal care izbutește să înscrie două goluri într-un meci, scrie As.

Performanța lui Fati a avut loc la partida dintre Barcelona și Levante, de duminică, scor 2-1, în runda cu numărul 22 din La Liga. Tânărul fotbalist a punctat în minutele 30, respectiv 31, după două pase decisive semnate de Lionel Messi. Golul celor de la Levante a fost reușit de Rochina, în minutul 90+2.

Precedentul astfel de record îi aparținea lui Juanmi Jimenez, de la Real Zaragoza, care marca de două ori la un meci din 2010, când avea doar 17 ani și 115 zile.

În urma acestei victorii, FC Barcelona a rămas pe locul secund în La Liga, cu 46 de puncte acumulate în primele 22 de runde, fiind la trei lungimi în spatele liderului Real Madrid.