Antonio Conte, antrenorul lui Inter Milano: 'Borussia s-a temut de noi'

Antonio Conte

Antonio Conte (50 de ani), antrenorul lui Inter Milano, a declarat, în urma partidei cu Borussia Dortmund, scor 2-0, din Liga Campionilor, că nemții s-au temut de echipa milanezilor, potrivit Mediafax.

Antonio Conte a vorbit despre modul în care a pregătit partida cu Dortmund: ”Borussia Dortmund a schimbat sistemul, la 5 fundași, ceea ce înseamnă că se temeau de noi. Ne pregătisem pentru o partidă cu totul diferită, dar ne-am adaptat bine. Când Dortmund a schimbat la 4-2-3-1 după pauză, iar ne-am reajustat și am preluat controlul. Cel mai important lucru pe care l-am spus băieților a fost să nu piardă posesia la mijlocul terenului, acela fiind locul de unde pornesc pe contraatac”.

Un mare scandal stă să BUBUIE în PNL: favorit de pe lista cu miniștri din cabinetul Orban, denunțat la DNA

De asemenea, italianul i-a lăudat pe Gagliardini, Barella și pe Brozovic: ”Roberto Gagliardini, Nicolo Barella și Marcelo Brozovic au făcut un joc bun și în apărare și în atac. Deseori îi spun lui Brozo că atacă prea mult, dar a făcut un joc foarte bun astăzi pe ambele faze. Barella este foarte generos și pasionat, însă îmi provoacă atacuri de anxietate când primește cartonaș după 10-15 minute”.

”A fost greu cu Borussia Dortmund, o echipă foarte bună. Este foarte dificil să ne calificăm, însă știm că încă suntem în competiție și putem lupta”, a mai spus antrenorul lui Inter Milano.

În clasamentul grupei F, Inter Milano se află pe locul 2, cu 4 puncte, în spatele liderului Barcelona.