Ţările arabe doresc o intervenţie a Consiliului de Securitate al ONU pentru a împiedica preconizata intervenţie terestră israeliană din Rafah, informează Rador Radio România.
Premierul israelian Benjamin Netanyahu a repetat faptul că armata israeliană va declanşa o ofensivă terestră în oraşul Rafah din sudul Fâşiei Gaza, în pofida tuturor apelurilor internaţionale de a da dovadă de reţinere.
Netanyahu a spus că sunt necesare acţiuni puternice după ce civililor li se va permite să părăsească zonele de conflict.
Ţările arabe doresc o intervenţie a Consiliului de Securitate al ONU pentru a împiedica preconizata intervenţie terestră israeliană. Riad Mansour, ambasadorul palestinian la ONU, a declarat: "Încercăm să facem tot ce ne stă în putinţă pentru a împiedica Israelul să comită această crimă de depopulare a Fâşiei Gaza şi de a opri imediat războiul. O garanţie în acest sens ar fi o rezoluţie care să ceară instituirea unui acord de încetare a focului".
Comentează