Arsenal Londra s-a calificat în optimile FA Cup

Arsenal Liverpool

Arsenal Londra s-a calificat în optimile FA Cup, luni. A trecut cu 2-1 de Bournemouth; la pauză, Arsenal conducea cu 2-0, potrivit Mediafax.

Mikel Arteta a trimis în teren echipa a doua, dar „tunarii” au punctat de două ori în prima jumătate a reprizei. Bukayo Saka, minutul 5, și Edward Nketiah, minutul 26, au stabilit scorul pauzei. Golul gazdelor a fost marcat pe final, în minutele de prelungire, prin Sam Surridge, minutul 90+4. În optimile de finală, Arsenal va juca împotriva lui Portsmouth, din liga a treia engleză.

La Bournemouth, românul Mihai Dobre a făcut parte din lot, dar a fost lăsat pe banca de rezerve.

Echipele de start:

Bournemouth: Travers – Smith, Cook, Ake, Simpson – Cook, Surman, Gosling – Wilson, Solanke, Fraser

Arsenal: Martinez – Bellerin, Mustafi, Sokratis, Saka – Guendouzi, Shaka – Pepe, Willock, Martinelli – Nketiah