AS Roma a fost condusă, dar s-a impus la Sassuolo cu 2-1

asroma.it
AS Roma

Echipa italiană AS Roma a învins duminică, în deplasare, scor 2-1, formaţia Sassuolo, în etapa a 14-a din Serie A. Echipa romană a fost condusă cu 1-0 şi a revenit în ultima parte a meciului.

Sassuolo a tras primul şut pe poartă în minutul 25, atunci când a şi deschis scorul prin Matheus Henrique, bine servit de Domenico Berardi. Echipa lui Mourinho a replicat prin Dybala şi Spinazzola, însă portarul gazdelor, Consigli, a menţinut scorul de pe tabelă. Echillibrul s-a rupt în minutul 62, când Daniel Boloca a primit cartonaşul roşu pentru un fault la Paredes şi Sassuolo a rămas în zece. Roma a primit un penalti în minutul 75, după o intervenţie în careu la Rasmus Kristensen, şi Paulo Dybala a transformat aducând egalarea. Fundaşul danez al Romei a marcat golul victoriei în minutul 82 şi, chiar dacă gazdele au trecut pe lângă egalare în minutul 86, Roma s-a impus cu 2-1, potrivit news.ro.

AS Roma ocupă poziţia a 5-a în Serie A, cu 24 de puncte, iar Sassuolo are 15 puncte, aflându-se pe locul 15.

Rezultate înregistrate duminică, în etapa a 14-a din Serie A:

Lecce – Bologna 1-1 (Piccoli 90+10 penalti / Lykogiannis 68);

AC Fiorentina – Salernitana 3-0 (Beltran 6 penalti, Sottil 17, Bonaventura 56);

Udinese – Verona 3-3 (Kabasele 16, Lucca 30, 72 / Djuric 37 penalti, Ngonge 61, Henry 90+7);

Sassuolo – AS Roma 1-2 (M. Henrique 25 / Dybala 76 penalti, R. Kristensen 82).