• cea mai rapidă sursă de informaÈ›ii È™i È™tiri
  • experienÈ›a premium fără reclame sau întreruperi
  • în fiecare zi,cele mai noi È™tiri, exclusivități È™i breaking news
DESCARCÄ‚ APLICAÈšIA: iTunes app Android app on Google Play

AS Roma s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Italiei la fotbal, după ce a învins la limită pe Cremonese

Adam Lloyd
as roma

Echipa AS Roma s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Italiei la fotbal, după ce a învins la limită, cu scorul de 2-1, formaţia de ligă secundă Cremonese, într-o partidă disputată miercuri seara pe Stadio Olimpico, conform Agerpres.

Cremonese a condus cu 1-0 până în minutul 77, după reuşita lui Frank Tsadjout (3), însă gazdele au expediat de două ori balonul în bară (27 şi 55), înainte de a restabili egalitatea, prin Romelu Lukaku (77), iar apoi au obţinut victoria în urma unui penalty transformat de Paulo Dybala (85).

În sezonul trecut, Cremonese a reuşit să o elimine pe AS Roma în sferturile de finală din Coppa Italia.

În turul următor, AS Roma o va înfrunta pe rivala Lazio Roma, care şi-a asigurat calificarea încă de luna trecută.

Tot miercuri, Atalanta Bergamo a dispus cu 3-1 pe teren propriu de Sassuolo, urmând să joace în sferturile de finală cu AC Milan.

Rezultate - optimi de finală:
Marţi 5 decembrie
(+) Lazio Roma - Genoa 1-0

Miercuri 6 decembrie
(+) Fiorentina - Parma 4-1, la loviturile de departajare (2-2, după prelungiri)

Juventus Torino - Salernitana

Cluburile precedate de semnul (+) s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Italiei.