Atalanta s-a calificat în optimile Ligii Campionilor, după ce a învins cu 3-0 pe Șahtior Donețk

Liga Campionilor

Atalanta a învins, miercuri, cu scorul de 3-0, pe Șahtior Donețk, obținând calificarea în optimile Ligii Campionilor, anunță MEDIAFAX.

Atalanta a deschis scorul, în minutul 66, când Castagne a rămas singur cu portarul lui Șahtior, Pyatov, învingându-l. Al doilea gol al partidei a venit în minutul 80, când Pasalic a profitat de assist-ul lui Malinovsky. Gosens a înscris al treilea gol al Atalantei, în minutul 90+4.

Echipele utilizate:

Șahtior Donețk: Pyatov – Dodo, Kryvtsov, Matviienko, Ismaily – Alan Patrick, Stepanenko – Tete (Marlos 59), Kovalenko (Solomon 71), Taison – Moraes

Atalanta: Gollini – Palomino, Djimsiti, Masiello (Malinovsky 61) – Gosens, Freuler, de Roon, Castagne – Gomez (Hateboer 90), Pasalic – Muriel (Ibanez 71)

În cealaltă partidă din Grupa C, Manchester City a învins Dinamo Zagreb cu scorul de 4-1. Pentru Manchester City, golurile au fost marcate de Gabriel Jesus (min. 34, 50 și 54) și de Foden (84). Pentru Dinamo Zagreb a marcat Olmo (min. 10)