Atena s-a declarat 'îngrijorată' miercuri seara de afirmaţiile preşedintelui turc Recep Tayyip Erdogan care au sugerat o revizuire a Tratatului de la Lausanne privind graniţele Turciei, în ajunul primei vizite în Grecia a unui şef de stat turc după 65 de ani, relatează AFP, conform agerpres.ro.
'Interviul de astăzi cu preşedintele Erdogan ridică serioase preocupări şi întrebări', a afirmat într-un comunicat difuzat miercuri seara purtătorul de cuvânt al guvernului grec, Dimitris Tzanakopoulos.
'Guvernul grec şi premierul Alexis Tsipras doresc ca vizita să fie ocazia pentru a construi punţi, nu pentru a ridica ziduri. Respectarea Tratatului de la Lausanne este piatra de temelie exclusivă şi nenegociabilă pe care se poate construi cooperarea sinceră între cele două ţări', a adăugat el.
Aluziile la o revizuire a Tratatului 'nu contribuie la climatul pe care încercăm să-l creăm în relaţiile noastre şi în regiune', a apreciat de asemenea purtătorul de cuvânt.
În interviul acordat canalului grec Skai, înregistrat în Turcia şi difuzat în cursul serii, Erdogan a criticat din nou dimensiunea apelor teritoriale şi a spaţiului aerian în Marea Egee precum şi Tratatul de la Lausanne din 1923 care defineşte graniţele Turciei, subiecte deosebit de sensibile pentru gazdele sale.
Atena, 'îngrijorată' de declarațiile lui Erdogan, în ajunul primei vizite în Grecia
Explorează subiectul
Articole Similare

43
Explozie îngrozitoare lângă capitala argentiniană Buenos Aires. Care este bilanțul victimelor
43

448
Trump pune presiune pe Departamentul de Justiție: cere ca o serie de personalităţi, apropiate lui Epstein, să fie verificate într-o anchetă amplă
448

1.640
Caz dramatic la Istanbul: a murit împreună cu cei doi copii ai săi, după ce au mâncat de la vânzători stradali
1.640

1.162
O piramidă uitată de la Giza pare că dezvăluie ceva extrem de important. Primele analize arheologice au depășit orice așteptare
1.162

1.744
Maduro îl amenință pe Donald Trump și îi amintește de cea mai rușinoasă retragere a americanilor din istoria modernă
1.744

276
Situație îngrijorătoare: jucăriile inteligente oferă sfaturi extrem de periculoase copiilor
276

493
Şapte morţi şi peste 25 de răniţi după detonarea unor explozibili confiscaţi, la o secţie de poliţie din Kaşmirul indian
493

1.298
Ce se pregătește? Forțele ruse au exersat aterizări cu parașuta și luarea de prizonieri la granița cu UE
1.298

1.825
Pilot în transă halucinogenă: a încercat să oprească motoarele avionului crezând că este deja mort
1.825

1.080
De ce trebuie ridicate jaluzelele la decolarea și aterizarea avioanelor: Un fost pilot a dezvăluit motivul real
1.080

826
Budapesta iese la atac: Ungaria va sesiza Curtea de Justiţie a UE împotriva interdicţiei europene privind importurile de gaz rusesc
826

57
Guvernul militar din Mali a interzis emisia a două canale franceze de televiziune
57

1.178
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Forțele Aeriene ucrainene au transmis că atacul a vizat și regiunile centrale, sudice și estice, cu peste 120 de drone
1.178


















Comentează