Atleta română Anamaria Nesteriuc s-a clasat pe locul al doilea în finala probei de 60 m garduri, la Ostrava

atleți

Atleta română Anamaria Nesteriuc s-a clasat pe locul al doilea în finala probei de 60 m garduri, miercuri, la reuniunea internaţională de la Ostrava (Cehia), din circuitul World Athletics Indoor Tour, potrivit site-ului Federaţiei Române de Atletism, potrivit Agerpres.

Sportiva legitimată la CSA Steaua, unde este antrenată de mama sa Doiniţa, a fost cronometrată cu timpul de 8 sec 15/100, fiind devansată de poloneza Pia Skrzyszowska, 8 sec 02/100. Pe locul al treilea s-a clasat irlandeza Sarah Kate Lavin, în 8 sec 18/100.

Cu acest timp, Nesteriuc şi-a egalat cea mai bună performanţă personală în proba de 60 m garduri şi a reconfirmat baremul de calificare pentru Campionatele Europene în sală de la Torun (Polonia), din perioada 5-7 martie.

''A fost un concurs excelent. Sunt foarte fericită. Sunt foarte mulţumită de rezultat. Am avut ceva emoţii în serii, m-am calificat la limită în finală, dar adversarele şi presiune concursului şi-au spus cuvântul - în sens pozitiv - şi am reuşit să îmi egalez recordul personal'', a declarat Anamaria Nesteriuc.

Atleta de 27 de ani va participa în weekend la Campionatul Naţional de seniori, la Sala ''Ioan Soter'' din Bucureşti.