Atleta Ştefania Uţă a obținut medalia de bronz în finala la 400 metri garduri la Campionatele Europene U20

captura youtube
atletism

Atleta Ştefania Uţă a obţinut, joi, medalia de bronz în finală la 400 metri garduri, la Campionatele Europene under 20, de la Ierusalim.

Ştefania Uţă a încheiat cursa de 400 metri garduri, cu timpul de 57.02 secunde, după ce în semifinale a avut cel mai bun timp (56.50). Pe podium au mai urcat Moa Granat (Suedia, 56.58) şi Olga Maşanienkova (56.83), conform Mediafax.

Recordul european al probei, la categoria U20, este deţinut şi acum de Ionela Târlea (55.46), stabilit în 11 august 1995.

Tot joi, Ramona Verman s-a clasat doar pe locul 10, la săritură în lungime (6.12 metri), după ce în calificări a fost pe locul 3 (6.48).

În alte finale de joi vor mai lua startul atleţi tricolori în probele de 800 metri – Claudia Costiuc, 3.000 metri obstacole – Alin Şavlovschi, 5.000 metri – Alexandra Hudea şi Dragoş Pop, respectiv ştafeta feminină 4x400 metri, în componenţa Ştefania Zediu, Maria Capotă, Claudia Costiuc, Rebeca Ciocan.

Delegaţia României la Campionatele Europene de la Ierusalim include 21 de atleţi under 20 (11 fete şi 10 băieţi).