Autorul atacurilor teroriste de la Christchurch (Noua Zeelandă), comise în 15 martie 2019 şi soldate cu 51 de morţi, ia în calcul să conteste condamnarea sa la închisoare pe viaţă, susţinând că recunoaşterea vinovăţiei sale a fost făcută în condiţii de constrângere, a anunţat avocatul său la postul de radio public, transmite Reuters, potrivit Agerpres.
Brenton Tarrant (31 de ani), un adept al supremaţiei rasei albe, a fost arestat la câteva minute după atacurile de la moscheea Al Noor şi de la centrul islamic Linwood. El a pledat vinovat la cele 51 de acuzaţii de crimă şi 40 de tentativă de crimă şi în august anul trecut a fost condamnat la închisoare pe viaţă fără posibilitatea eliberării condiţionate, o premieră în Noua Zeelandă.
A fost prima dată când un tribunal din Noua Zeelandă a condamnat o persoană la închisoare pentru restul vieţii.
Avocatul Tony Ellis, a declarat că Brenton Tarrant i-a transmis faptul că a pledat vinovat ca urmare a ''tratamentului inuman şi degradant'' pe care l-a suportat în aşteptarea procesului.
''El (Brenton Tarrant) a spus că, din cauza modului în care a fost tratat în timp ce aştepta procesul şi ulterior, a decis că cea mai simplă cale este de a pleda vinovat. Prin asta, a vrut să spună că a fost ţinta tratamentului inuman sau degradant în timp ce se afla arest preventiv, ceea ce a împiedicat un proces corect'', a afirmat Ellis, care a devenit abia recent avocatul lui Tarrant.
Avocatul a adăugat că i-a recomandat clientului său să conteste condamnarea sa la închisoare fără posibilitatea eliberării condiţionate întrucât este o ''condamnare fără nicio speranţă'' şi care încalcă Declaraţia drepturilor omului.
Autorul atacurilor de la Christchurch ia în calcul să conteste condamnarea la închisoare pe viaţă
Explorează subiectul
Articole Similare

58
Președintele Venezuelei este gata să declare starea de urgenţă în cazul unei 'agresiuni' din partea Statelor Unite
58

1.104
O mare companie aeriană anunță mii de concedieri - cea mai mare reducere de personal de la criza Covid-19
1.104

22
Un mort şi 79 de răniţi în urma prăbuşirii unei clădiri, în Indonezia
22

1.592
Netanyahu își cere scuze pentru atacurile israeliene din Qatar și regretă moartea agentului de securitate
1.592

55
Donald Trump ia în considerare furnizarea de rachete cu rază lungă de acțiune Ucrainei, anunță JD Vance
55

1.924
Țara din UE care interzice alcoolul pe timpul nopții. Autoritățile, speriate după ce au citit un raport
1.924

881
Alertă la centrala nucleară din Zaporojie: Nu mai este alimentată cu energie electrică de șase zile
881

3.734
Serviciile de informații ucrainene fac dezvăluiri care provoacă panică: 'Manevra' folosită de Putin pentru a ataca țările din UE
3.734

18
Incendiul de vegetație masiv din Namibia a fost 'adus sub control', transmite ministrul Mediului
18

63
Zelenski a pus mâna pe telefon și a vorbit cu Maia Sandu: 'M-am bucurat!'
63

26
Siegfried Mureșan, mesaj clar după alegerile de peste Prut: 'Victoria va accelera drumul Republicii Moldova către Uniunea Europeană'
26

1.347
FOTO Cum arată planul pentru Fâșia Gaza: Care sunt cele 20 de puncte propuse de Donald Trump
1.347

1.575
Donald Trump se pune șef peste Gaza: Tony Blair va face și el parte din conducere
1.575
Comentează