Adrian Vasilescu, consilier de strategie al Băncii Naționale a României (BNR), a afirmat, sâmbătă dimineața, că actuala depreciere a leului are printre cauze importurile foarte mari.
„Valuta este o resursă limitată în fața dorințelor noastre nelimitate. (...) Ca să facem rost de valută, schimbăm lei. De aici pleacă toate problemele. (...) Ce se întâmplă acum este că am făcut importuri foarte mari. (...) Când se va trage linie, pentru 2018, România va trebui să plătească 13-14 miliarde de euro pentru ceea ce am importat. Polonezii și cehii au excedent, noi avem un deficit. Aceasta este cea mai mare dezordine pe care o avem noi în țară. Mulți văd această dezordine și pleacă”, a afirmat Vasilescu, sâmbătă, într-o emisiune la Antena 3.
Adrian Vasilescu a explicat că BNR nu poate interveni pe piață, asta fiind o operațiune extrem de complicată, asemeni unei operații pe creier.
”Nu există nicio instituție în România care poate dicta BNR ce trebuie să facă. Aici este o subtilitate. Mesajul nu este transmis de Guvern, dar este transmis de partidul de guvernământ. (...) Dacă BNR scoate pe piață rezerva valutară, atunci piețele o vor lua razna. ROBOR-ul va sări de 5, ratele vor crește. Intervenția pe piața valutară este ca o operație pe creier. Nu poți să operezi pe creier fără să te gândești la consecințe. (...) Ceea ce se întâmplă acum este ca și cum m-aș trezi eu dimineață și m-aș apuca să spun cum se fac operațiile pe creier la Spitalul Bagdasar Arseni. BNR este un domeniu mult prea cifrat”, a mai spus Vasilescu.
Citește mai multe detalii despre solicitarea făcută de PSD: PSD, atac FRONTAL la adresa lui Mugur Isărescu: solicitare IMPERATIVĂ pentru guvernatorul BNR
Cursul de schimb leu/euro a încheiat vineri a treia săptămână cu un nou maxim istoric, de 4,7648 lei, ca urmare a unei creșteri de 0,17% față de miercuri, joi fiind zi nelucrătoare, potrivit datelor afișate de BNR, fiind a opta zi de creștere consecutivă. De la începutul acestui an până în prezent, leul s-a depreciat cu 2,16% în fața euro.
Comentează