Barcelona a deschis noul an cu o victorie, 2-1, cu Getafe și s-a distanțat în fruntea clasamentului La Liga

FC Barcelona siglă

Barcelona a deschis noul an cu o victorie obținută greu pe terenul celor de la Getafe, scrie Mediafax.

Echipei gazdă i-a fost anulat un gol în primele minute ale partidei pe motiv de fault în atac, iar catalanii au făcut ce știu ei mai bine, s-au distanțat, au marcat de două ori în 19 minute și au reușit să obțină primele trei puncte în 2019.

Lionel Messi (min. 20) și Luis Suarez (min. 39) au înscris în poarta apărată de goalkeeper-ul David Soria. Getafe a reușit să reducă din diferență prin Jaime Mata (min. 43). Aceeași Getafe a avut o ocazie incredibilă, însă Angel a ratat ținta.

Messi a fost la un pas să reușească dubla, a scăpat singur cu portarul, dar duelul a fost câștigat de Soria.

În urma victoriei, Barcelona s-a distanțat la cinci puncte în fruntea clasamentului. Are 40 de puncte, în timp ce Atletico Madrid, care a remizat în fața celor de la Sevilla, 1-1, este pe locul al doilea cu 35 de puncte. Sevilla a rămas pe trei cu 33 de puncte.

Pentru Real Madrid a fost o duminică neagră. Al doilea meci oficial al galacticilor pe 2019 a venit cu un eșec. După remiza din deplasare cu Villarreal de joi, 3 ianuarie, scor 2-2, pe Santiago Bernabeu echipa lui Solari a pierdut 0-2 în fața celor de la Real Sociedad.

Scorul a fost deschis în minutul al doilea al partidei. Willian Jose a transformat un penalty. Real Madrid nu a reușit să își revină, iar formația clasată pe locul 12 în La Liga a mai punctat o dată în poarta lui Thibaut Courtois. A fost 2-0 pentru Real Sociedad, iar Real Madrid este pe locul cinci cu 30 de puncte.