Baschet feminin: România a pierdut în faţa Irlandei, la Europeanul Under-20 de la Craiova

Baschet

Selecţionata României a fost învinsă de formaţia Irlandei cu scorul de 67-64 (20-12, 21-21, 14-14, 12-17), duminică, într-un meci din Grupa B a Campionatului European de baschet feminin Under-20, Divizia B, de la Craiova, potrivit Agerpres.

Tricolorele au cedat după ce au condus cu 63-61 când mai erau trei minute de joc.

Miky Panait, cu 20 puncte, 2 recuperări, 6 pase decisive, a fost cea mai bună jucătoare a echipei României. Anisia Croitoru a contribuit cu 13 p, 12 rec, iar Cătălina Ion a adăugat 13 p, 8 rec.

MVP-ul Irlandei a fost Hazel Finn, cu 18 p, 3 rec.

În cealaltă partidă a grupei, Grecia a surclasat Georgia cu 107-30.

Irlanda este lider, cu 4 puncte, urmată de Grecia, România, câte 3 puncte, Georgia, 2 puncte. Primele două clasate se califică în sferturile de finală.

Miercuri se vor juca partidele decisive, Irlanda - Georgia (13:00) şi România - Grecia (18:00).