Bayern Munchen a cucerit Supercupa Germaniei

fifa.com
bayern munchen

Echipa Bayern Munchen a cucerit miercuri Supercupa Germaniei la fotbal, pentru a noua oară în istoria sa, învingând în deplasare, cu scorul de 3-1, formaţia Borussia Dortmund, marea sa rivală din Bundesliga.

Bavarezii au deschis scorul în minutul 41 al meciului de pe stadionul Signal Iduna Park, prin golgheterul polonez Robert Lewandowski (41), iar apoi şi-au majorat avantajul după pauză, prin Thomas Muller (50). Gazdele au redus din handicap prin Marco Reus (64), însă Lewandowski a pus capăt suspansului în minutul 74, când a reuşit dubla, după o eroare a apărării Borussiei.

Înaintea startului meciului a fost păstrat un minut de reculegere în memoria legendarului atacant german Gerd Muller, care a încetat din viaţă duminică, la vârsta de 75 de ani.

Au evoluat echipele:
Bayern Munchen: Manuel Neuer - Josip Stanisic (Bouna Sarr, 88), Dayot Upamecano, Niklas Suele, Alphonso Davies - Joshua Kimmich, Leon Goretzka - Kingsley Coman (Leroy Sane, 49), Thomas Muller (Jamal Musiala, 73), Serge Gnabry (Corentin Tolisso, 73) - Robert Lewandowski (Maxim Choupo Moting, 88).
Borussia Dortmund: Gregor Kobel - Felix Passlack (Marius Wolf, 84), Axel Witsel, Manuel Akanji, Nico Schulz - Jude Bellingham (Reinier, 84), Mahmoud Dahoud, Giovanni Reyna (Marco Pasalic, 78) - Marco Reus, Erling Haaland, Youssoufa Moukoko (Donyell Malen, 58).

Anul trecut, Bayern Munchen a câştigat Supercupa Germaniei tot în faţa Borussiei Dortmund, pe care a învins-o cu 3-2 pe Allianz Arena din Munchen.