Bayern Munchen a învins-o pe Hertha Berlin şi şi-a mărit avansul în Bundesliga

Bundesliga

Bayern Munchen a învins-o cu 1-0 în deplasare pe Hertha Berlin, vineri, în primul meci al etapei a 20-a Bundesligii, şi şi-a consolidat poziţia de lider, având acum un avans de 10 puncte faţă de a doua clasată, RB Leipzig, notează Agerpres.

Unicul gol a fost înscris de Kingsley Coman în minutul 21. Robert Lewandowski a ratat un penalty în minutul 12. Mijlocaşul Sami Khedira, campion mondial cu naţionala Germaniei în 2014, a debutat la Hertha în minutul 81,

Bayern va întâlni luni echipa egipteană Al Ahly Cairo în semifinalele Cupei Mondiale a Cluburilor, în Qatar.

În campionat, Bayern, cu 48 de puncte, este urmată de RB Leipzig, 38 puncte (19 jocuri), Wolfsburg, 35 puncte (19 jocuri), Eintracht Frankfurt, 33 puncte (19 jocuri) etc. Hertha, cu 17 puncte, la egalitate de puncte şi cu un meci în plus faţă de Arminia Bielefeld, ocupanta locului 16, care la finalul sezonului presupune disputarea unui baraj pentru evitarea retrogradării.