Bayern Munchen e iar campioana Germaniei, după ce Werder Bremen şi Borussia Dortmund au remizat, scor 2-2

Bayern Munchen

Werder Bremen şi Borussia Dortmund au remizat, scor 2-2, în etapa cu numărul 32 din Bundesliga. În urma acestui rezultat, Bayern Munchen e în proporţie de 90% campioana Germaniei pentru al şaptelea an consecutiv şi pentru a 29-a oară în istoria sa.

Bavarezii mai au nevoie de cel puţin două puncte, în ultimele două etape, pentru a deveni matematic campioni. Borussia Dortmund a condus cu 2-0 la pauză, graţie golurilor marcat de Pulisic şi Alcacer. Werder a revenit spectaculos pe final, reuşind să egaleze prin Mohwald şi Claudio Pizarro, care au înscris în minutele 70 şi 75. La 40 de ani, Claudio Pizzaro şi-a bătut din nou recordul pentru cel mai vârstnic marcator din Bundesliga. Din 1996 până în prezent, vârful din Peru a înscris în fiecare sezon, informează mediafax.ro.

Pentru a deveni campioană, Borussia ar trebui să câştige ultimele două jocuri, cu Fortuna Dusseldorf şi Borussia Monchengladbach, iar Bayern să obţină maxim un punct din partidele cu RB Leipzig şi Eintracht Frankfurt.